Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwalczanie przestępczości narkotykowej

Data publikacji 17.06.2019

Rozwój przestępczości narkotykowej w Polsce powoduje, iż policjanci na bieżąco aktualizują wiadomości dotyczące tej tematyki oraz uczestniczą w licznych szkoleniach. W Centrum Szkolenia Policji zakończyła się druga edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej.

     Instruktorzy Zakładu Służby Kryminalnej CSP zaprosili do współprowadzenia zajęć funkcjonariuszy Policji z: Zespołu Rozpoznania i Werbunku Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, białostockiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
    Słuchacze mieli możliwość poznania technicznych aspektów funkcjonowania sieci mobilnych wykorzystywanych do walki z grupami przestępczymi oraz wzbogacenia swoich umiejętności o najwyższe formy pracy operacyjnej stosowane obecnie w Policji. Omówione zostały zasady dotyczące zatrzymywania członków grup przestępczych oraz usuwania laboratoriów narkotykowych.
    W trakcie prowadzonego kursu nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego likwidacji upraw marihuany. Z uwagi na fakt, iż grupy przestępcze bardzo rozwinęły uprawy „OUTDOOR” i „INDOOR” na terenie Polski, wykładowcy omówili a także przedstawili najnowsze metody oraz możliwości rozpracowania i kasacji takich upraw.
    Podczas szkolenia przedstawiono ponadto treści dotyczące użycia psa służbowego w zwalczaniu przestępczości narkotykowej, zagrożenia wynikające z możliwości wybuchu przestrzennego oraz obecności materiałów i urządzeń wybuchowych na miejscu nielegalnej produkcji narkotyków.
    Warto nadmienić, że z inicjatywy nauczycieli ZSK, do Centrum Szkolenia Policji przybyli agenci specjalni amerykańskiej agencji rządowej DEA (Drug Enforcement Administration), zajmującej się walką z kartelami narkotykowymi. Uczestnicy szkolenia stwierdzili, że jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń w zakresie pracy operacyjnej, której celem jest rozpracowanie narkotykowych grup przestępczych działających na terenie Polski i poza jej granicami.
    Ukończenie kursu umożliwia policjantom wzięcie udziału w kolejnym – kursie specjalistycznym w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków.
    Warto nadmienić, że z ramienia Zakładu Służby Kryminalnej kurs poprowadzili: st. asp. Marek Maliszewski i asp. Wojciech Nawrocki.

Tekst: st. asp. Marek Maliszewski, asp. Wojciech Nawrocki/ZSK
Zdjęcia: asp. Wojciech Nawrocki/ZSK

 

  • Policjanci podczas kursu w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej
  • Pokaz wyszkolenia psa służbowego
Powrót na górę strony