Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zajęcia z agentami DEA

Data publikacji 29.05.2019

W dniu 29 maja br. Centrum Szkolenia Policji gościło przedstawicieli amerykańskiej agencji Drug Enforcement Administration (DEA). W ramach międzynarodowej współpracy szkoleniowej, Szef DEA Warszawa – z siedzibą w Ambasadzie USA w Polsce – Pan Jason Schumacher wraz ze specjalistą do spraw operacyjno-śledczych Panią Kingą Kaczyńską, przeprowadzili zajęcia na kursie specjalistycznym w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej.

     Amerykańskie służby bardzo szybko zareagowały na fakt, iż Polska jest celem amerykańskich, kolumbijskich i meksykańskich karteli narkotykowych. Równocześnie Polską znacząco zainteresowały się też międzynarodowe grupy związane z przestępczością narkotykową z Europy Zachodniej i Wschodniej.

     Od początku 2019 roku amerykańska agencja rządowa Drug Enforcement Administration (DEA), której biuro powstało w Warszawie, zabezpieczyła 12 ton kokainy w Europie Środkowej. W Polsce w ostatnim czasie DEA wspólnie z polskimi służbami zapobiegła wprowadzeniu na rynek ponad 3 ton haszyszu i 517 kg substancji chemicznej o nazwie APAA, służącej do produkcji narkotyków.

    Zakład Służby Kryminalnej prowadzący specjalistyczne szkolenia z zakresu zwalczania przestępczości narkotykowej wyszedł naprzeciw wyzwaniom jakie stawia rozwijający się rynek narkotykowy i na trwające obecnie szkolenie opatrzone symbolem ZN-2/19 zaprosił przedstawicieli DEA. Na spotkaniu z szefem DEA na Polskę i Ukrainę attaché Jasonem Schumacherem i specjalistą do spraw operacyjno-śledczych Kingą Kaczyńską rozgorzała gorąca dyskusja i wymiana doświadczeń oraz możliwości jakie stawia współpraca Polskiej Policji z DEA. Słuchacze kursu specjalistycznego zapoznali się ponadto z taktyką prowadzonych działań operacyjnych przez agentów DEA.

     DEA to amerykańska agencja rządowa zwalczająca przestępczość narkotykową, która uważana jest za jedną z najskuteczniejszych na świecie. W Polsce biuro DEA zaczęło działać oficjalnie 22 września 2006 roku. Jego zadaniem jest m.in. koordynowanie działań ukierunkowanych na zwalczanie zorganizowanej przestępczości narkotykowej na całym świecie. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie agenci DEA pomogli w rozpracowaniu i zatrzymaniu Pablo Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego.

     W ramach wizyty w Centrum Szkolenia Policji , przedstawiciele DEA zapoznali się z zapleczem dydaktycznym naszej Szkoły, w tym zespołem strzelnic, kompleksem do nauki technik interwencji oraz salami informatycznymi. Wielkie zainteresowanie i emocje wśród gości wzbudziła organizowana w CSP wystawa pt. „Policja polska wczoraj i dziś”.

Tekst: W. Nawrocki, M. Maliszewski/ZSK

Zdjęcia: Robert Karyś/SDDiP

 

  • agent Jason Schumacher w trakcie wykładu dla słuchaczy kursu specjalistycznego
  • agenci DEA, funkcjonariusze KWP w Łodzi i ZSK CSP
  • agenci DEA podczas oglądania wystawy
  • na wystawie Policja polska wczoraj i dziś
  • przedstawiciele agencji DEA
Powrót na górę strony