Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dydaktycy z Sułkowic w Rabce

Data publikacji 20.05.2008

Treserzy policyjnych psów podobnie, jak inni dydaktycy doskonalą swoje umiejętności. Korzystają chętnie ze sprawdzonych doświadczeń policjantów z innych krajów, jak też i innych służb, wykorzystujących niezwykłe psie umiejętności. Tym razem nasi dydaktycy z ZKP w Sułkowicach zostali zaproszeni przez naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR, do udziału w ćwiczeniach.

Celem tego treningu była przede wszystkim wymiana doświadczeń, ale również integracja działań naszych służb w zakresie wyszukiwania żywych ludzi i zwłok ludzkich w sytuacjach katastrof. Z Sułkowic na to trzydniowe, ciekawie zapowiadające się spotkanie w Rabce wyjechało trzech naszych policjantów: kom. Sławomir Gwardys, asp.szt. Artur Wojciechowski i mł. asp. Rafał Ośka.

Na miejscu w Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdrój, uczestniczyli oni (obok przedstawicieli TOPR, Straży Granicznej i lokalnych policjantów) w zajęciach teoretycznych oraz obserwowali ćwiczenia z psami. Dodatkowej oprawy temu spotkaniu dostarczyły malownicze krajobrazy okolic. Policjanci brali aktywny udział w zajęciach, w których m.in. przeszukiwano teren otwarty, zbiorniki i cieki wodne, młodniki, osuwiska, gruzowiska. Psy spisywały się świetnie. Doskonale radziły sobie z wyszukaniem ukrytego w kapsule treningowej człowieka zasypanego zwałami piasku, czy stosem kamieni z osuwiska.

Zajęcia teoretyczne obejmowały również cykl wykładów poruszających tematykę przeszukań wg. amerykańskich standardów, a także przeszukanie terenu otwartego z wykorzystaniem GPS. Te nowe doświadczenia z pewnością przyczynią się do lepszego poznania wzajemnych metod pracy, podpatrzenia sprawdzonych doświadczeń ale też do nawiązania nowych, interesujących znajomości wśród ludzi, których warto poznać – bo do nich niewątpliwie należą górscy ratownicy.

Anna Galant /Sławomir Gwardys ZKP
Foto Sławomir Gwardys ZKP
Powrót na górę strony