Skuteczniej eliminować przestępczość narkotykową

Data publikacji 04.07.2018

W Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji zakończył się kurs specjalistyczny z zakresu zwalczania przestępczości narkotykowej. W ciągu 10 dni szkoleniowych kadra dydaktyczna Zakładu Służby Kryminalnej przekazywała wiedzę i umiejętności 19 policjantom, którzy w codziennej służbie muszą wykazać się ogromną wiedzą operacyjną oraz znajomością rozpoznawania i zwalczania przestępczości narkotykowej. Ukończenie tego rodzaju kursu umożliwia policjantom udział w kursie specjalistycznym w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków.

W Polsce od kilkunastu lat notujemy wzrost liczby przestępstw wymienionych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Narkotyki zabezpieczane przez policję bardzo często liczy się w kilogramach a dynamika rozwoju przestępczości narkotykowej, powoduje, iż policjanci muszą na bieżąco szkolić się i aktualizować wiedzę z tej tematyki. Jedną z form zdobywania wiedzy jest kurs specjalistyczny z zakresu zwalczania przestępczości narkotykowej. Trwające dziesięć dni szkoleniowych zajęcia poświęcone były doskonaleniu wiedzy dotyczącej zjawiska narkomanii i związanej z nią przestępczości. Policjanci uczyli się rozpoznawać środki odurzające i substancje psychotropowe, a także technologię ich produkcji. Nabywali również umiejętności związane z rozpracowaniem i ściganiem dilerów narkotykowych. Zajęcia na kursie zostały wzbogacone o ćwiczenia oraz pokaz pracy psów policyjnych wykorzystywanych do walki z przestępczością narkotykową w Polsce.

Prowadzącymi zajęcia byli podinsp. Elżbieta Ciborowska i mł. asp. Wojciech Nawrocki.

Tekst i zdjęcia: mł. asp. Wojciech Nawrocki/ZSK