Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wodniacy w śmigłowcu?

Data publikacji 19.03.2008

Tak! To ważny element w ich szkoleniu. Słuchacze CSP wzięli udział w lotniczym patrolu, nad wodami Wisły i Narwi. Lot nad rzekami pozwoli im w przyszłości umiejętnie analizować istotne dla każdej rzeki elementy, wpływające na bezpieczne prowadzenie jednostek pływających.

Wczoraj osiemnastu słuchaczy kursu specjalistycznego dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych wzięło udział w patrolu lotniczym na pokładzie śmigłowca policyjnego. Teren przelotu obejmował dolinę rzeki Wisły oraz rzekę Narew wraz z Jeziorem Zegrzyńskim. Kursanci mieli możliwość spojrzenia z innej perspektywy na rejon swojego działania (wodę i tereny przywodne). Start i przelot do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania, ponieważ wczoraj opady śniegu i niski pułap chmur powodowały zmniejszenie przejrzystości powietrza, co wpływało na bezpieczeństwo lotu. Jednak po konsultacji z kontrolerami lotów na podstawie analizy zdjęć meteorologicznych zapadła decyzja – lecimy!

Przelot nad Wisłą i Narwią dał słuchaczom możliwość nie tylko ciekawych osobistych doznań, ale przede wszystkim, stanowił ważny element procesu dydaktycznego. Był nowym doświadczeniem w zakresie umiejętności penetracji terenów wodnych i nabrzeży. Informacje, zebrane podczas lotu o przebiegu meandryczności rzek, o sposobie tworzenia się na nich przeszkód nawigacyjnych i obserwacja terenów zalewowych Wisły i Narwii, pozwoli im na dokonanie analizy niezbędnej do bezpiecznego prowadzenia jednostek pływających.

Przeprowadzenie tych ciekawych zajęć na pokładzie śmigłowca, odbyło się w porozumieniu ze Sztabem Głównym Policji KGP oraz Zarządem Lotnictwa Policyjnego.

mł.asp. Artur Komosiński ZSS/Anna Galant WP
zdjęcia Artur Komosiński
Powrót na górę strony