Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniami z zakresu kontroli ruchu drogowego

Data publikacji 15.03.2018

Kadra nauczycielska Centrum Szkolenia Policji, w ramach współpracy z instytucjami publicznymi oraz jednostkami służb mundurowych, wielokrotnie zapewnia wsparcie w realizacji procesu dydaktycznego. W dniach 06 - 09 marca wykładowcy Zakładu Ruchu Drogowego aktywnie włączyli się do praktycznej części kursu specjalistycznego z zakresu prowadzenia kontroli ruchu drogowego, organizowanego przez Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, przy współpracy z Mazowieckim Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

     Kurs Prowadzenie kontroli ruchu drogowego miał charakter pilotażowy i przeznaczony był dla inspektorów ruchu drogowego z Oddziałów Terenowych Żandarmerii Wojskowej. W pierwszym dniu przeprowadzono zajęcia teoretyczne z zakresu przepisów prawa karnego, a także ustaw: Prawo o ruchu drogowym wraz z aktami wykonawczymi, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeks wykroczeń. W kolejnych dniach uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie kontroli ruchu drogowego na ulicach województwa mazowieckiego.

     Nadzór nad praktyczną częścią przedsięwzięcia sprawował instruktor Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej por. Michał Cichawa – koordynator działań i kierownik kursu, który poprowadził zajęcia przy wsparciu instruktorów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu oraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Do realizacji zajęć aktywnie przyłączyli się również młodsi wykładowcy Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji: asp. szt. Robert Rozenek, asp. szt. Zenon Jagielski oraz st. asp. Michał Gemza, którzy na bieżąco nadzorowali i oceniali prowadzone działania.

     W ramach praktycznej części kursu skontrolowano, pod kątem trzeźwości, 945 kierujących pojazdami mechanicznymi, ujawniono 115 wykroczeń, w szczególności przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących, za które nałożono 92 sankcji w postaci mandatów karnych, wykonano 10 kontroli przewozów towarów niebezpiecznych i zatrzymano 21 dowodów rejestracyjnych. Przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego – wspólnie z żołnierzami ŻW – ujawnili 4 emulatory AdBlue oraz 1 wyłącznik tachografu, a także wszczęli 4 postępowania z ustawy o transporcie drogowym.

     Warto nadmienić, że w trakcie szkolenia wykorzystano pojazdy specjalistyczne do kontroli udostępnione przez Inspekcję Transportu Drogowego, a także 3 pojazdy służbowe z Centrum Szkolenia Policji, wyposażone w wideorejestratory wykroczeń typu PolCam i Zurad.

źródło: CSŻW w Mińsku Mazowieckim

zdjęcia: ze zbiorów ZRD

Powrót na górę strony