Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Drogi do Niepodległej”

Data publikacji 06.03.2018

Rok 2018 ma dla Polaków szczególne znaczenie, obchodzimy w nim bowiem wyjątkowy jubileusz. Sto lat temu, dokładnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Do programu obchodów rocznicy tego wydarzenia, w Centrum Szkolenia Policji, wpisano m.in. prezentację wystawy "Drogi do Niepodległej". Dziś odbyła się jej uroczysta inauguracja.

     Symbolicznego otwarcia wystawy, zorganizowanej dzięki uprzejmości Muzeum Niepodległości w Warszawie, dokonał Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia Policji insp. Marcin Szyndler wraz z Kierownikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Panem Janem Engelgardem. Wcześniej uczestnicy uroczystości wysłuchali interesującego wykładu, przybliżającego problematykę jednego z najważniejszych momentów w historii Polski.

     Wystawa ukazuje wydarzenia i postacie, które w listopadzie 1918 roku miały najbardziej znaczący wpływ na proces odrodzenia się państwa polskiego. Przedstawia także okoliczności zewnętrzne wynikające z ówczesnej sytuacji w Europie, jak również działania i zaangażowanie patriotyczne elit polskiego społeczeństwa, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

     W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Powiatu Legionowskiego, kierownictwa lokalnych jednostek organizacyjnych służb mundurowych, duchowieństwa, a także legionowskich placówek oświatowych oraz szkół objętych porozumieniem o współpracy. Obecni byli także funkcjonariusze, pracownicy i słuchacze Centrum Szkolenia Policji.

     Wystawa zostanie w CSP do 18 maja, zakładamy, że odwiedzą ją kolejne grupy słuchaczy, dla których zaplanowaliśmy również wykłady. Przeprowadzą je Pani dr Jolanta Załęczny, Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie i Pan Jan Engelgard, Kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

hg

zdj. asp. Marcin Grzeszyk/WODiD

Powrót na górę strony