Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2008"

Data publikacji 10.03.2008

Policjanci CSP wspólnie z kolegami z innych policyjnych szkół oraz KGP reprezentowali Policję na targach szkół w Warszawie. Pokazy umiejętności funkcjonariuszy i stoisko policyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych, aktywnych ludzi, którzy stoją przed wyborem przyszłego zawodu.

Dwa dni trwały targi szkół i wyższych uczelni „Perspektywy 2008” dla absolwentów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Targi odbywały się w Warszawie w hali EXPO przy ul. Prądzyńskiego. Nie bez przyczyny tegoroczny Salon Edukacyjny nosił nazwę „międzynarodowy”, bo ze swoją ofertą przybyło wiele wyższych uczelni z terenu całej Europy. Nie zabrakło również stoisk Policji czy Wojska Polskiego. Centrum Szkolenia Policji obok innych policyjnych szkół uczestniczyło również w tym przedsięwzięciu. Pierwszego dnia, tj. w piątek policjanci z ZKP w Sułkowicach prezentowali elementy tresury policyjnych psów służbowych, a instruktorzy z ZRD zadziwiali widzów swoimi umiejętnościami jazdy motocyklem. W sobotę nasi policjanci również prezentowali te same pokazy a dołączyli do nich instruktorzy, którzy pokazali jak wyglądają policyjne techniki interwencji. Wspólnie z WSPol Szczytno zajęliśmy policyjne stoisko, gdzie informowaliśmy zainteresowaną młodzież, jakie możliwości roztacza przed młodym człowiekiem Policja oraz jakie są możliwości edukacji w tym kierunku. Z przyjemnością przyznać należy, że było wiele osób zainteresowanych naszą ofertą, którym zawód policjanta zdaje się być atrakcyjny.

Padało wiele sensownych pytań, jednak często przychodziło nam wyjaśniać, że szkoły policyjne nie działają na tej samej zasadzie jak cywilne placówki edukacyjne. Do policyjnych szkół nie składa się, bowiem dokumentów czy egzaminów wstępnych tradycyjną, znaną uczniom metodą. Przyjęcie do każdej naszej szkoły łączy się ze wstąpieniem w szeregi Policji, czyli przejściem przez tzw. proces rekrutacyjny. Dopiero wtedy, gdy młody człowiek ma za sobą pozytywnie zaliczone egzaminy wstępne (testy, z wiedzy ogólnej i sprawnościowy), stawia się we własnej jednostce i otrzymuje skierowanie do jednej ze szkół policyjnych, gdzie musi stawić się w określonym czasie na pierwsze szkolenie podstawowe. Wyjątek stanowi WSPol w Szczytnie, gdzie mogą podjąć studia wyższe również osoby cywilne. Za szkoły policyjne nie płaci się czesnego. Istotną sprawą jest również fakt, że nikt z nas, policjantów z tego tytułu nie ma przymusu pracy w tym zawodzie. Każdy, kto stwierdzi, że z jakiejkolwiek przyczyny nie widzi się dalej w tym zawodzie, może dobrowolnie, w każdej chwili opuścić nasze szeregi. Pamiętać należy również o tym, że Policja zastrzega sobie również tę samą możliwość: nie ma wśród nas miejsca dla ludzi nie odpowiedzialnych, niewykonujących swojego zawodu z należytym zaangażowaniem i starannością.


Anna Galant, rzecznik CSP
Zdj. Piotr Maciejczak, ZKS
Powrót na górę strony