Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta w Güstrow

Data publikacji 31.10.2017

Kadra Centrum Szkolenia Policji w Legionowie uczestniczyła w Seminarium Trójstronnym szkół policyjnych z Francji, Niemiec i Polski, które tym razem odbyło się w niemieckiej jednostce szkoleniowej Policji, w Güstrow.

Celem cyklicznie organizowanych spotkań jest poszerzanie wiedzy na temat struktury oraz funkcji, jakie pełni Policja w każdym z państw – uczestników, jak również zapoznanie się z kulturą i obyczajami funkcjonującymi w poszczególnych krajach oraz regionach. Służą również doskonaleniu kompetencji językowych funkcjonariuszy.

Tematem ostatniego seminarium, które odbyło się w dniach 16–20.10.2017 r. z udziałem policjantów z Francji, Polski i Niemiec, była „Wspólna Europa – wspólne problemy”. Gospodarzem spotkania była Wyższa Szkoła Zawodowa dla Pracowników Administracji Publicznej, Policji oraz Wymiaru Sprawiedliwości w Güstrow we współpracy ze Związkami Zawodowymi Policji w Meklemburgii – Pomorze Przednie. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa również dzięki pozostałym partnerom: Stowarzyszeniu „Leo Lagrange” we współpracy ze Szkołą Policji w Nimes – Francja oraz IPA CSP Legionowo we współpracy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Celem spotkania było zaznajomienie się ze strukturami oraz funkcjonowaniem Policji w Niemczech, Francji i Polsce, a także poznanie różnic i podobieństw w systemach szkolenia w poszczególnych krajach. Oprócz zajęć teoretycznych zorganizowano liczne pokazy praktyczne, połączone z wizytami w jednostkach terenowych Policji. Uczestnicy seminarium zwiedzili między innymi siedzibę Oddziałów Prewencji w Schwerin, gdzie mieli okazję obejrzeć sprzęt oraz uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach. Złożyli również wizytę w Dyrekcji Policji oraz Komisariacie Policji Wodnej w Rostoku. Wzięli także udział w zajęciach z zakresu taktyk i technik interwencji, w grach sportowych oraz wykładach z języka angielskiego. 

Program kulturalny spotkania obejmował m.in. turniej sportowy, w którym drużyna polsko-niemiecka zajęła drugie miejsce, oraz zwiedzanie miejscowości: Schwerin, Rostok i Warnemünde. Uczestnicy seminarium mieli też możliwość skosztować specjałów kulinarnych z poszczególnych państw.

Wszystkie zajęcia niewątpliwie przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy o pracy policji innych państw. Umożliwiły też jej uczestnikom zapoznanie się z kulturą i obyczajami poszczególnych regionów, a także zaowocowały podniesieniem umiejętności językowych funkcjonariuszy uczestniczących w seminarium.

Tekst i zdjęcia: kom. Adam Czekaj/ZTO i asp. sztab. Magdalena Walukiewicz/ZSP

Powrót na górę strony