Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najlepszy był Ibej

Data publikacji 09.09.2016

XVI Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji, dobiegł końca. Spośród 34 reprezentantów wszystkich komend wojewódzkich/stołecznej uczestniczących w zawodach, wyłoniono najlepszych przewodników psów patrolowo-tropiących w kategorii drużynowej i indywidualnej. Mistrzowski tytuł w tym roku zdobył st. asp. Marek Mancewicz z psem Ibej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Tytułem najlepszej drużyny będą się cieszyć policjanci z KWP w Bydgoszczy.

          W XVI Kynologicznych Mistrzostwach Policji, uczestniczyło 17 drużyn z psami patrolowo-tropiącymi wytresowanymi do działań zarówno w kagańcu, jak i bez kagańca. Podzieleni na 4 grupy, przewodnicy wzięli udział w 6 turniejowych konkurencjach. Były to:

  • posłuszeństwo ogólne – 10 zadań realizowanych przy nodze przewodnika i z odległości oraz pokonywanie przeszkód terenowych,
  • praca węchowa – tropienie śladów ludzkich na ścieżce o długości około 1 km oraz odnalezienie na niej 5 ukrytych przedmiotów należących do torującego ślad,
  • pościg bez kagańca za osobą z odrzuceniem przedmiotu, czołowym atakiem pozoranta na psa i obroną przewodnika podczas konwoju,
  • przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby – tym razem w pojeździe dostawczym,
  • udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • test wiedzy (50 pytań), z zakresu programu nauczania na kursie specjalistycznym dla przewodników psów patrolowo-tropiących.

     Większość konkurencji zostało rozegranych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jedynie tropienie śladów ludzkich, odbyło się w miejscowościach przyległych do ośrodka szkolenia. Najwięcej niespodzianek było podczas wykonywania zadania z przeszukaniem terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby. Pies musiał przeszukać ogrodzony metalowym płotem teren oraz zaparkowane tam samochody i w jednym z nich odnaleźć ukrytego, uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie pozoranta. Była to bardzo emocjonująca konkurencja zarówno dla psa jak i przewodnika, z uwagi na miejsce ukrycia pozoranta – 1,5 metra nad ziemią w chłodni wypełnionej różnymi przedmiotami wydającymi dźwięk.

     O godzinie 13:00 w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia XVI Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, połączona z głównymi obchodami jubileuszu 60-lecia ośrodka. Uczestniczył w niej Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, przedstawiciele biur Komendy Głównej Policji, a także służb mundurowych, w tym jednostek szkoleniowych oraz lokalnych władz samorządowych, środowisk naukowych i instytucji współpracujących z Zakładem Kynologii Policyjnej. Obecni byli również poprzedni kierownicy ośrodka i reprezentanci policji: czeskiej, estońskiej, litewskiej, niemieckiej i słowackiej.

     Uroczystość poświęcona zakończeniu Mistrzostw połączona z obchodami jubileuszu 60-lecia istnienia ośrodka w Sułkowicach była  doskonałą sposobnością, aby dokonać krótkiego podsumowania minionych lat i przedstawić najważniejsze wydarzenia związane z rozwojem Zakładu. Przypomniano też historię Kynologicznych Mistrzostw Policji. Konkurs na najlepszego przewodnika i najsprawniejszego psa tropiącego zorganizowano po raz pierwszy w październiku 1969 r. Natomiast pierwsze Mistrzostwa, pod nazwą Finał Ogólnopolskiego Konkursu Policjant - Przewodnik Psa odbyły się w 1998 r.

     Podczas piątkowej uroczystości do przewodników psów służbowych skierowano wiele słów uznania. Podkreślano, że specyfika pracy z psem wymaga szczególnych cech osobowości, takich jak: wrażliwość, odpowiedzialność i opiekuńczość, a także cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Przewodnik i pies, wzajemnie się uzupełniając, stanowią zespół, w ramach którego tworzy się silna więź. Wyrażono też przekonanie, że większości przewodników udało się połączyć pracę zawodową z pasją, a także miłością do zwierząt, co w sposób oczywisty przekłada się na efekty i wyniki w służbie.

     Po ceremonii zakończenia Mistrzostw wszyscy mogli obejrzeć pokaz tresury psów służbowych, zaprezentowany przez funkcjonariuszy i słuchaczy Zakładu Kynologii Policyjnej, oraz koni służbowych, przygotowany przez policjantów z referatu konnego Komendy Stołecznej Policji.

     Laureaci XVI Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.

klasyfikacja indywidualna

I miejsce - st. asp. Marek Mancewicz z psem Ibej z KWP w Białymstoku,

II miejsce - sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem Edyl z KWP w Bydgoszczy,

III miejsce – mł. asp. Damian Kowalenko z psem Gabzon z KWP w Szczecinie.

klasyfikacja drużynowa

I miejsce drużyna z KWP w Bydgoszczy w składzie:

- asp. szt. Dawid Ludkowski – kierownik drużyny,

- st. asp. Marian Auguściński,

- sierż. szt. Tomasz Kozielecki.

II miejsce drużyna z KWP w Białymstoku w składzie:

- asp. szt. Grzegorz Bielawski – kierownik drużyny,

- st. asp. Marek Mancewicz,

- st. asp Krystian Chim.

III miejsce drużyna z KWP w Gdańsku w składzie:

- asp. szt. Witold Glinka – kierownik drużyny,

- mł. asp. Rafał Zieliński,

- st. sierż. Adam Jasnoch.

     Wszystkim zawodnikom życzymy, aby ich wiedza i umiejętności sprawdziły się przede wszystkim w codziennej policyjnej służbie. Życzymy też wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz jak najwięcej chwil, które motywują do dalszych sukcesów zawodowych.

podkom. Adam Przybylik/ZKP i hg

zdj. asp. Dariusz Ratajczak i Jerzy Lęcznar/ZKP

Powrót na górę strony