Podstawówka w Sułkowicach

Data publikacji 17.08.2016

Nauczyciele policyjni Centrum Szkolenia Policji, poza realizacją procesu dydaktycznego, angażują się w organizację wielu przedsięwzięć mających na celu poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań słuchaczy. Dużą popularnością, przede wszystkim wśród słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, cieszy się Prewencyjne Koło Zainteresowań i organizowane w jego ramach zajęcia wyjazdowe. Z takiej formy zdobywania wiedzy skorzystali słuchacze SZP-2/16.

Zorganizowano dla nich wyjazd do Zakładu Kynologii Policyjnej. Słuchacze kompanii I pl. 2 i kompanii II pl. 4 obserwowali zajęcia, w których uczestniczyły psy w kategoriach: tropiące, do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich. Przyglądali się także ćwiczeniom obrończym i z zakresu zatrzymywania niebezpiecznych przestępców. Chętni mogli przekonać się osobiście, jak atakują psy. Odważnym, ale oczywiście po nałożeniu stroju ochronnego, okazał się post. Artur Pająk.

Duże zainteresowanie wzbudziły ćwiczenia z ratownictwa wodnego, podczas których pozorant wypływał na środek zbiornika wodnego a psy na komendę wskakiwały do wody, podpływały do pozoranta i pozwalały mu chwycić za specjalną uprząż lub boję, po czym holowały go do brzegu.

Słuchacze dowiedzieli się, że wyszkolenie psa to ciężka praca, ale też nauka przez zabawę. Pamiątkowe zdjęcia z psem „Szarikiem” w Izbie Pamięci ZKP oraz pokaz tresury na torze przeszkód na długo pozostaną w pamięci słuchaczy.

Tekst i zdjęcia: kom. Sławomir Klimaszewski/ZSP