Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta studyjna w Niemczech

Data publikacji 01.07.2016

W minionym tygodniu delegacja Centrum Szkolenia Policji udała się z wizytą studyjną do Niemiec. Funkcjonariusze odwiedzili ośrodki szkolenia psów służbowych w Turyngii, Saksonii oraz Berlinie.

     W skład delegacji weszli: Kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej mł. insp. Marek Hańczuk oraz ekspert Zakładu Kynologii Policyjnej nadkom. Artur Walasek. Policjantom z CSP towarzyszył oficer łącznikowy polskiej Policji w Republice Federalnej Niemiec podinsp. Wiesław Gom.

     Celem wizyty było zdobycie wiedzy z zakresu szkolenia i wykorzystania psów służbowych, zgodnie z założeniami mantrailingu, a także ocena możliwości zaimplementowania tego rozwiązania w tresurze psów w polskiej Policji. Warto zaznaczyć, że to właśnie Turyngia jest pionierem tej nowatorskiej, na skalę europejską, metody, która bazuje na wykorzystaniu naturalnych zdolności zwierzęcia, polegających na pracy tzw. „górnym wiatrem”. Psy tropiące, szkolone tradycyjnymi metodami, pracują na tzw. świeżych śladach (kilku- lub  kilkunastogodzinnych). Zgodnie z założeniami mantrailingu, są one w stanie wypracować ślad pozostawiony przez człowieka dużo wcześniej – nawet powyżej kilkunastu dni, przy uwzględnieniu sprzyjających warunków terenowych i atmosferycznych.

     Do tresury preferowane są rasy należące do grupy psów myśliwskich – tzw. gończych, ze szczególnym uwzględnieniem rasy bloodhound, którą cechują szczególne predyspozycje do pracy węchowej. Należy również zwrócić uwagę na to, że proces szkolenia rozpoczyna się w wieku szczenięcym psa i trwa do 3 lat. Zwierzęta szkolone metodą mantrailingu wykorzystywane są zwykle do poszukiwania zaginionych osób oraz sprawców przestępstw, a także przy rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych.

tekst i zdjęcia: nadkom. Artur Walasek/ZKP

Powrót na górę strony