Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie boją się psów i dają się gryźć

Data publikacji 14.03.2016

Od 2011 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach przeprowadzane są kursy specjalistyczne dla policjantów wykonujących czynności pozoranta. W ciągu pięciu lat ukończyło je 189 funkcjonariuszy. Realizacja tego przedsięwzięcia szkoleniowego stała się rozwiązaniem problemu jednostek terenowych Policji, które zmagały się z brakiem szkoleń psów służbowych z udziałem pozoranta.

Na pierwszy w tym roku kurs przybyło 10 policjantów, przewodników psów służbowych. Podczas 10 dni szkoleniowych zostali oni przygotowani do realizacji zadań pozoranta w ramach zajęć doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych prowadzonych w jednostkach. Ćwiczenia obrończe, przy wykonywaniu takich czynności, jak legitymowanie i kontrola osób, odpieranie czynnej napaści, ściganie i obezwładnianie osób, konwojowanie osób, a także przeszukanie terenu i zabudowań za ukrytą osobą, ze względu na specyfikę kursu, realizowano m.in. z uwzględnieniem potrzeb instruktorów prowadzących zajęcia na aktualnie trwających kursach specjalistycznych dla przewodników psów patrolowo-tropiących oraz patrolowych. Podczas realizacji poszczególnych zagadnień, słuchacze uczestniczyli w symulacjach z udziałem psów służbowych o różnym stopniu wytresowania.

Techniki wykorzystywane przez pozorantów ćwiczone były w różnych okolicznościach i miejscach. Poza pomieszczeniami na terenie ZKP, zajęcia przeprowadzone zostały w pobliskich lasach oraz w symulatorni znajdującej się na terenie Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, co było cennym doświadczeniem dla uczestników szkolenia.

tekst i zdjęcia : asp. Dariusz Ratajczak/ZKP

Powrót na górę strony