Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 12.11.2007

Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. W Legionowie, podobnie jak w innych miastach kraju, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające te chwile. Uczestniczyła w nich delegacja na czele z Komendantem CSP i poczet sztandarowy szkoły.

 

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów."

"Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów".

 

Tak było w 1918. Dziś, prawie 90 lat później, pamiętamy tę euforię i radość naszych rodaków. Na terenie całej Polski odbywają się uroczystości upamiętniające ten dzień. Tak było również w niedzielę 11 listopada, kiedy to mieszkańcy Legionowa tłumnie przybyli, aby uhonorować znaczenie tego święta w dziejach naszego Kraju. Obchody 89 rocznicy odzyskania niepodległości w Legionowie rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele garnizonowym, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik AK, gdzie miał miejsce apel poległych i złożono kwiaty. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Obok kwiatów złożonych przez władze i mieszkańców naszego miasta, służby mundurowe, i instytucje spoczęła wiązanka od policjantów i pracowników Centrum, złożona przez Komendanta insp. J. Bąkiewicza w asyście swoich zastępców.

zdjęcie   zdjęcie

Anna Galant,rzecznik CSP
zdjęcia WOSz

                           

Powrót na górę strony