Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Symulatory i trenażery

Data publikacji 26.02.2016

23 lutego br. przedstawiciele Zakładu Interwencji Policyjnych Centrum Szkolenia Policji uczestniczyli w konferencji naukowo – technicznej „Symulatory i trenażery broni w szkoleniu Sił Zbrojnych – nowoczesność technologii i kierunki rozwoju”. Konferencję zorganizował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce i Inspektorat Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przedsięwzięcie było połączone z uroczystością otwarcia Laboratorium Symulatorów WITU.

     Wykłady i prezentacje prelegentów były poświęcone nowoczesnym systemom szkolno – treningowym. Uczestnicy spotkania mogli w praktyce ocenić możliwości, jakie daje system szkolno – treningowy do broni strzeleckiej „Śnieżnik”, funkcjonujący już w polskiej armii. Pozwala on na szkolenie strzelców przy zastosowaniu broni strzeleckiej bez użycia amunicji oraz umożliwia prowadzenie symulowanych strzelań do wirtualnych celów wyświetlanych na dużym panoramicznym ekranie, na którym pokazywane są sytuacje treningowe. Efekty dźwiękowe dodatkowo odzwierciedlają realne sytuacje na polu walki. System uczy współdziałania w pododdziale przy stosowaniu różnych rodzajów broni oraz reagowania żołnierzy w nietypowych sytuacjach. Charakterystycznymi cechami systemu „Śnieżnik” są między innymi: wygląd, budowa i obsługa identyczne jak prawdziwej broni, wysoki realizm działania wszystkich mechanizmów, czy bezprzewodowa komunikacja z systemem komputerowym. Nowością w zakresie symulacji jest stosowanie przez system krzywych balistycznych, co oznacza, że nie wystarczy tylko wycelować i strzelić, lecz trzeba także ocenić i uwzględnić w trakcie strzelania odległość i inne czynniki istotne w procesie celowania. Ponadto system daje możliwość prowadzenia szkolenia z wykorzystaniem kilkudziesięciu rodzajów broni – począwszy od pistoletu maszynowego kal. 9 mm a skończywszy na moździerzu kal. 60 mm.

     Dzięki udziałowi w konferencji wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych zapoznali się z dotychczasowym dorobkiem i planami rozwoju w zakresie wojskowych systemów symulacji uzbrojenia i trenażerów, co jest również istotne w kontekście systemów szkolno – treningowych wykorzystywanych między innymi w jednostkach szkoleniowych Policji.

 

podkom. Hubert Kowalik/ZIP

Powrót na górę strony