Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostatnie oględziny na miejscu katastrofy

Data publikacji 25.11.2015

Zakończyła się trzecia i ostatnia w tym roku edycja „Kursu specjalistycznego w zakresie organizowania i prowadzenia oględzin miejsc katastrof komunikacyjnych i budowlanych”, oznaczona symbolem OMK-3/15.

     W trakcie jej realizacji wykładowcy Zespołu Techniki Kryminalistycznej Zakładu Szkoleń Specjalnych byli wspierani przez pana Bartłomieja Getlicha z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, podinsp. Ewę Kardasińską (biegłego z zakresu badań biologicznych z Zakładu Biologii CLKP), panów Macieja Laska i Dariusza Frątczaka (Przewodniczącego i członka Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych), panów Tadeusza Rysia i Andrzeja Gniwka (Przewodniczącego i członka Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych), panów Krzysztofa Kuropieskę i Tadeusza Gontarka (członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich) oraz panią Wiesławę Brożek (biegłego z zakresu budownictwa). Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym szkolenie był pokaz wykorzystania skanera laserowego do dokumentowania miejsc zdarzeń, przeprowadzony przez pana Piotra Białobrzyckiego, biegłego sądowego z doświadczeniem praktycznym w tym zakresie. Swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem podzielił się ze słuchaczami także wojewódzki koordynator ds. techników kryminalistyki z LK KWP w Katowicach, asp. szt. Ireneusz Stasiszyn.

     Podczas tej edycji szczególny przebieg miały zajęcia, których treścią były symulowane oględziny miejsca wypadku lotniczego, odbywające się częściowo w trakcie intensywnych opadów deszczu. Takie warunki wymagały od słuchaczy nie tylko wiedzy i zaangażowania, ale też radzenia sobie z czynnikami atmosferycznymi, tak jak często ma to miejsce w toku czynności realnie wykonywanych na miejscach zdarzeń.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom wspierającym Zespół Techniki Kryminalistycznej w realizacji zajęć dydaktycznych. Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu ilustrującego przebieg symulacji.

 

podinsp. Jarosław Piotrowski/ZSS

zdj. Mariusz Mazewski/ZSS

Powrót na górę strony