Negocjacje

Data publikacji 30.06.2015

W Centrum Szkolenia Policji rozpoczął się cykl zajęć pozaprogramowych z zakresu „Negocjacji policyjnych” dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. W trakcie spotkań słuchacze mają możliwość zapoznania się z zasadami negocjacji oraz przepisami dotyczącymi tych zagadnień.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się z Zarządzeniem nr 4 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2002 r. w sprawie form i metod wykonywania negocjacji policyjnych, regulującym pracę negocjatorów policyjnych. Ponadto, omówiony został projekt Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie realizowany w ramach Programu Leonardo da Vinci we współpracy z Policją czeską, grecką, bułgarską i rumuńską Słuchaj i pomagaj – rozwiązywanie sytuacji konfliktowych bez użycia siły w trakcie negocjacji policyjnych. Celem negocjacji jest pokojowe rozwiązanie sytuacji kryzysowej tj. ratowanie życia i zdrowia zakładników, ofiar, sprawców, policjantów, jak i osób postronnych.

Podczas spotkania słuchacze mieli możliwość poznania podstawowych zasad negocjacji oraz zasad współpracy negocjatorów policyjnych z dowódcami operacji i jednostkami specjalnymi, poznali także metody aktywnego słuchania. Pierwsze szkolenia, które odbyły się w Centrum Szkolenia Policji były szkoleniami pilotażowymi. W kolejnych edycjach planowane jest poszerzenie wiedzy teoretycznej słuchaczy o wiedzę praktyczną zdobytą w ramach prowadzonych symulacji.

sierż. Kamila Sitkowska, Studium Komunikacji Społecznej

zdj. st. post. Jerzy Mielniczak Studium Komunikacji Społecznej