Międzynarodowe praktyki edukacyjne

Data publikacji 01.06.2015

„Jedna Europa – różne systemy postępowania Policji w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości nieletnich”, to nazwa kolejnego wniosku złożonego przez Centrum Szkolenia Policji do Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Podobnie, jak wcześniejsze projekty, również ten uzyskał wysoką liczbę punktów i spośród 733 zatwierdzonych do oceny, zdobył pozytywną opinię fundacji.

Mimo pozytywnej oceny, z powodu ograniczonych możliwości finansowania, wniosek został zakwalifikowany na listę rezerwową. Na jego ocenę składały się: zgodność projektu z celami Akcji 1. w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w roku 2015 oraz priorytetami programu, jakość koncepcji projektu i jego realizacji, a także wpływ na instytucję partnerską i sposób wykorzystania. W sumie złożony wniosek zdobył 83 punkty na 100 punktów możliwych do uzyskania. CSP czeka teraz na decyzję o zaakceptowaniu wniosku do dofinansowania. Rozstrzygnięcie nastąpi w terminie do dnia 31 grudnia br.

Główny cel projektu stanowi poznanie oraz obserwacja procesu szkoleniowego w kraju przyjmującym, jak również wymiana doświadczeń w zakresie innych środków, systemów i metod szkolenia w szeroko rozumianej przestępczości nieletnich.

Projekt przewiduje przygotowanie materiałów dydaktycznych w postaci filmów szkoleniowych, prezentacji multimedialnych oraz zdjęć, dotyczących organizacji i funkcjonowania systemu szkolenia. Realizacja projektu zakłada wizytę w ośrodkach szkoleniowych o podobnym profilu, znajdujących się na Cyprze.

Oczekiwanym rezultatem przedsięwzięcia jest zdobycie nowych doświadczeń oraz umiejętności, podniesienie jakości pracy dydaktycznej policjantów, zarówno polskich jak i cypryjskich, a w konsekwencji poprawa jakości prowadzonych szkoleń.

Projekt zakłada zdobycie specjalistycznej wiedzy oraz wymianę doświadczeń z partnerem cypryjskim przez grupę wybranych policjantów – nauczycieli policyjnych reprezentujących Zakład Służby Prewencyjnej, Zakład Służby Kryminalnej i Zakład Interwencji Policyjnych, w obszarze problematyki nieletnich i małoletnich. Będą oni obserwatorami zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy-szkoleniowców cypryjskich, także w formie obserwacji uczestniczącej (z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez stronę polską), umożliwiającej na bieżąco dyskutowanie poruszanych zagadnień, porównania i odniesienia do obowiązujących w obu krajach norm prawnych. Ponadto polscy funkcjonariusze przeprowadzą zajęcia dla szkoleniowców cypryjskich i odbędą wspólne patrole w terenie.

Centrum Szkolenia Policji od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku specjalizuje się w kształceniu policjantów zajmujących się problematyką przestępczości nieletnich i patologii społecznych. W programie szkolenia zawodowego podstawowego realizowana jest jednostka modułowa pod nazwą: Przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym, w której skład wchodzą dwie jednostki szkolne poświęcone prowadzeniu rozpoznania w zakresie patologii społecznej i zapobieganiu zjawiskom patologicznym oraz ujawnianiu nieletnich sprawców czynów karalnych i wykazujących przejawy demoralizacji. Ponadto CSP ma powierzone do realizacji dwa programy kursów specjalistycznych: w zakresie taktycznych aspektów prowadzenia postępowania sprawach nieletnich oraz dla policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich.

Czerpanie informacji od przedstawicieli podobnych ośrodków w innych państwach wpłynie na podniesienie poziomu kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych.

hg