Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
Data publikacji 16.08.2007

Wycieczkę do Twierdzy Modlin, w ramach działalności kulturalno-oświatowej, zorganizowano w CSP już po raz drugi. W środę 15 sierpnia ponad 30 słuchaczy wyruszyło autokarem w podróż śladami żołnierzy Księstwa Warszawskiego, rosyjskich gwardzistów i saperów z 1 Baonu Legionów im. Tadeusza Kościuszki.

 

zdjęcie W trakcie zwiedzania uczestnicy wyprawy, prócz kasyna oficerskiego, kazamat i wieży ciśnień z 1847 roku, mieli niepowtarzalną możliwość wejścia na ruiny spichlerza zbożowego z 1844 roku, który znajduje się na terenie jednostki wojskowej, po drugiej stronie Narwi. Na co dzień obiekt ten jest niedostępny dla turystów, ale przewodnikiem grupy był zawodowy żołnierz z 1 Batalionu Inżynieryjnego II Brygady Saperów, mł. chor. Tomasz Ciura, który za zgodą dowódcy, płk. Waldemara Zakrzewskiego, umożliwił wycieczkowiczom wjazd na teren obiektu.

Następnie, po wejściu na wieżę widokową tzw. Tatarską (lub Czerwoną), grupa z CSP przemieściła się do Zakroczymia, gdzie wraz z prawdziwym pasjonatem żołnierskiego sprzętu i wyposażenia oraz mundurów (ma ich 12), p. Maciejem Kostrzewskim, zwiedziła Fort nr 1, odwiedziła zbiorową mogiłę obrońców Modlina z 1939 roku, a także katakumby w miejscowym klasztorze.

Impreza zakończyła się grillem i pamiątkowymi zdjęciami przy armacie z II wojny światowej w stałym, prywatnym skansenie Pana Maćka po nazwą „Wydzielony Garnizon NOWOWILEJKA”.

zdjęcie   zdjęcie

  zdjęcie   zdjęcie

Piotr Zagajewski, WOSziD

Powrót na górę strony