Bardziej widoczni – bardziej bezpieczni

Data publikacji 17.11.2014

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi było głównym tematem spotkań profilaktyczno-edukacyjnych przeprowadzonych w październiku i listopadzie przez policjantów Zakładu Ruchu Drogowego w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu legionowskiego.

W związku z jesienno-zimową porą roku i wcześniej zapadającym zmrokiem, szczególną uwagę zwrócono na konieczność noszenia odblasków. Wprowadzona od 31 sierpnia 2014 r. zmiana przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo tego, że na obszarze zabudowanym nie ma takiego wymogu, funkcjonariusze przekonywali, że zawsze kiedy jesteśmy bardziej widoczni stajemy się też bardziej bezpieczni.

Podczas spotkań zwracano także uwagę na zasady bezpiecznego przewożenia dzieci w pojazdach, znaczenie znaków i sygnałów drogowych oraz gestów podawanych przez policjantów podczas kierowania ruchem drogowym. Funkcjonariusze wskazywali sposoby zachowania się w sytuacjach niecodziennych, takich jak zdarzenia drogowe, przypominali numery telefonów alarmowych, pod którymi uzyskamy pomoc. Zaprezentowano też elementy umundurowania i wyposażenia służbowego Policji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się motocykle, wideorejestratory i pojazd przeznaczony do działań profilaktyczno – edukacyjnych. W spotkaniach udział wzięło około 1500 dzieci.

asp. Justyna Setniewska ZRD

zdj. ze zbiorów ZRD