Czas podsumowań i podziękowań

Data publikacji 26.05.2014

Połamane drzewa tarasujące drogi, odcięci od świata mieszkańcy, ogłoszony alarm przeciwpowodziowy – to efekt opadów i wiatrów, które przeszły w minionych dniach nad Polską. Wśród policjantów zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe była również kadra i słuchacze Centrum Szkolenia Policji. Wszyscy uczestniczący w walce z żywiołem usłyszeli słowa uznania i podziękowania m.in. od Kierownictwa CSP.

W piątek Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. dr Roman Stawicki oraz Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Jarosław Gałuszka spotkali się z kadrą, która wyjeżdżała na akcję przeciwpowodziową. Dziś w czasie porannego apelu Komendant CSP, w imieniu Kierownictwa szkoły, podziękował słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego SZP-11/13, SZP-1/14, SZP-2/14 i SZP-3/14.

Pojechaliście tam, aby wypełnić słowa roty ślubowania – służyć i chronić nawet z narażeniem życia – powiedział insp. dr Roman Stawicki – dziękuję wszystkim za wzorową postawę i zdyscyplinowanie. Życzę Państwu dużo zdrowia i pomyślności w życiu osobistym, dalszych sukcesów w służbie oraz aby tak wysoki poziom motywacji towarzyszył Wam do końca służby.

Przypomnijmy, 19 maja do garnizonu lubelskiego wyjechało 200 słuchaczy, 20 maja kolejnych 100 patrolowało wały na rzece Wiśle w Otwocku, Górze Kalwarii i w rejonie Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII - Praga Południe, a 22 maja 60 słuchaczy pełniło służbę w rejonie działania KMP Płock.

Przez cały czas brali czynny udział w akcji przeciwpowodziowej udzielając mieszkańcom niezbędnej pomocy w różnych sytuacjach oraz wspierając inne służby przy realizacji ich zadań. Patrolowali i monitorowali stan wałów przeciwpowodziowych, a także pomagali w ich umacnianiu. Mimo krótkiego stażu służby, pełnili ją sumiennie i z ogromnym zaangażowaniem.

Na szczególną pochwałę zasługuje postawa trzech funkcjonariuszy – słuchaczy SZP-1/14: posterunkowych Michała Kostucha, Łukasza Krzykowskiego oraz Rafała Grabowskiego, którzy słysząc wołanie o pomoc, bez wahania podjęli akcję ratowania mężczyzny, który tonął w Wiśle.  Akcję koordynowali pozostali na brzegu post. Arnold Masys, post. Mateusz Kresimon i post. Ewelina Gejda. Utrzymywali kontakt z kolegami znajdującymi się w rzece, monitorowali ich działania, a także zaangażowali do pomocy kajakarza, który podał tonącemu kapok i odholował mężczyzn na brzeg. Za tę postawę również i im należą się słowa podziękowania.

Przypomnę, że posterunkowi Michał Kostuch, Łukasz Krzykowski oraz Rafał Grabowski, za swoją postawę zostali uhonorowani przez Prezydent m.st. Warszawy Panią Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Kadra i słuchacze otrzymali również podziękowania m.in. od Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Michała Domaradzkiego, a także od Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marka Świszcza.

Wszyscy dołączamy się do gratulacji, jesteśmy niezwykle dumni z naszych słuchaczy.

(kliknij i zobacz podziękowania)

hg

zdj. Roman Majewski WP