Data publikacji 31.05.2007

W tym roku przypada XX Edycja Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego Roku”. Jubileusz dwudziestolecia jest sprzyjającą okazją, aby ogarnąć refleksją minione lata i przebytą drogę. Przypomnieć jego laureatów, najlepszych policjantów z różnych regionów kraju, którzy zapisali się w jego historię...

Historia konkursu, który rokrocznie wyłania najlepszego profesjonalistę z zakresu Ruchu Drogowego jest długa. Na przełomie lat podlegał on wielu przekształceniom zarówno, co do swej struktury, jak i miejsca rozgrywania. Jego korzenie sięgają początków lat siedemdziesiątych. Pierwsze sześć edycji konkursu miały miejsce w Szkole Ruchu Drogowego, która mieściła się w Piasecznie, a której tradycje przejęło w legionowskie CSP. Innowacją organizacyjną były próby lokalizacji konkursu na terenach komend wojewódzkich kraju. Stąd Komendy w Poznaniu i Kielcach wpisały się do jego historii również jako organizatorzy tego przedsięwzięcia, choć jego głównym inicjatorem było Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Od 1994 roku z małą przerwą przypadającą na 99 rok, konkurs znalazł stałą lokalizację tutaj, w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dla nas, gospodarzy, jest to powód do dumy i satysfakcji, tym większy, iż jako jedyna szkoła Policyjna kształcimy policjantów ruchu drogowego. Nasza kadra przekazuje wiedzę i doświadczenie młodym adeptom tej trudnej i wymagającej służby, ale też zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych policjantów, którzy pracują już w komórkach ruchu drogowego swoich komend. Odchodzimy od stereotypów, wprowadzając nowy wizerunek policjanta ruchu drogowego. Rocznie mury naszej szkoły opuszcza około 400 dobrze przygotowanych do pracy policjantów ruchu drogowego. Wszyscy oni, uczestniczą w lokalnych eliminacjach Konkursu „Policjant Roku”, ale jedynie dwóch najlepszych z regionu, ma możliwość reprezentowania własnej Komendy Wojewódzkiej. Tradycją naszego Konkursu stało się uczestniczenie w nim Żandarmerii Wojskowej, której przedstawiciele obok policjantów od lat biorą udział w konkursie.

Okrągły jubileusz to dobry moment aby przypomnieć laureatów lat ubiegłych, tych, którzy zawsze będą stanowić dumę i honor Polskiej Policji Ruchu Drogowego.

VII edycja 1994 rok/Legionowo
1/st.sierż. Tadeusz Piechowski KWP Słupsk