Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak w Szwajcarii dbają o bezpieczeństwo na drogach?

Data publikacji 02.01.2013

W ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Kierownik Zakładu Ruchu Drogowego mł. insp. Elżbieta Kołodziejska-Powalska odwiedziła Szwajcarię.

     W ciągu pięciu dni (26 - 30 listopada 2012 r.) przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Centrum Szkolenia Policji (Kierownik ZRD) oraz organizacji pozarządowych mieli okazję zapoznać się osiągnięciami Szwajcarów w obszarze działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

     W czasie szkoleń przedstawiono również strukturę szwajcarskiej policji, sposoby na poprawę infrastruktury oraz rozwiązania finansowe i systemowe. Szczególnym zainteresowaniem uczestników delegacji cieszyły się kampanie na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Większość z nich skierowana jest do pieszych, ale nie brakuje też przekazów adresowanych do kierowców. Przykładem może być postać anioła Franky’ego, który głosi hasło „slow down, take it easy” (zwolnij, uspokój się). Jeden z filmów z Frankym można zobaczyć pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=5H8dPIVKgtk.

     Przedstawiciele Szwajcarii w przyszłym roku będą gośćmi polskiej policji, w tym Centrum Szkolenia Policji, gdzie zostaną zapoznani z systemem szkolenia polskich policjantów,a przede wszystkim policjantów ruchu drogowego.

Elżbieta Kołodziejska – Powalska – ZRD

zdj. ze zbiorów Elżbiety Kołodziejskiej – Powalskiej

Powrót na górę strony