System pomocny w kryminalistyce

Data publikacji 30.11.2012

30 listopada br. w Centrum Szkolenia Policji przedstawiciele firmy Cyborg Idea s.c. z Krakowa zaprezentowali innowacyjny system rejestracji geometrii otoczenia 3D oraz położenia i konfiguracji śladów z miejsc zdarzeń kryminalistycznych na potrzeby ich dokumentowania, wizualizacji i rekonstrukcji.

Cybid eSurv – dedykowany jest służbom policyjnym oraz ekspertom do obsługi zdarzeń typu:

- kolizje i wypadki drogowe;

- zdarzenia kryminalistyczne i terrorystyczne;

- pożary;

- katastrofy lotnicze, kolejowe, budowlane, etc.

Po powitaniu przez kierownika Zakładu Szkoleń Specjalnych mł. insp. Roberta Rodziewicza, mgr inż. Dariusz Bułka – szef firmy oraz mgr inż. Mirosław Marciniak – fotogeometra zaprezentowali możliwości programu uczestnicząc jednocześnie w zajęciach kursu specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego. Przedstawiając poszczególne elementy systemu akcentowali pozytywne strony w technicznym dokumentowaniu zdarzeń drogowych. Zarówno słuchacze jak i kadra ZSS wysoko ocenili możliwości w/w programu.

Należy dodać, że firma Cyborg Idea s.c. od wielu lat współpracuje z Zakładem Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w zakresie użyczenia programu komputerowego PLAN służącego wizualizacji miejsc zdarzeń drogowych. Odzwierciedleniem tego jest możliwość graficznego udokumentowania poszczególnych miejsc zdarzeń w trakcie szkoleń policji drogowej i techników kryminalistyki.

Krzysztof Zaranek ZSS

zdj. Mariusz Mazewski ZSS