Spotkanie z Fundacją ITAKA

Data publikacji 15.11.2012

W dniach 13-14 listopada 2012 r. Centrum Szkolenia Policji gościło przedstawicieli Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, jedynej organizacji pozarządowej w Polsce, która zajmuje się tą problematyką w sposób kompleksowy.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Pełnomocnika Komendanta Centrum Szkolenia Policji ds. Ochrony Praw Człowieka podkom. Anny Rybickiej-Nowek, a jego uczestnikami byli słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego.

Pracownicy Fundacji przekazali szereg informacji związanych z tematyką zaginięć,a jednym z ważniejszych zagadnień poruszonych przez dyrektora zespołu pomocy psychologicznej ITAKA panią Aleksandrę Andruszczyk-Zin była problematyka zaginięć wśród dzieci oraz prezentacja działań mających na celu wsparcie rodzin i ich bliskich.

W ramach szkolenia omówiono również kwestię implementacji alarmowego systemu Child Alert, służącego efektywniejszemu poszukiwaniu dzieci, których życie jest zagrożone.

Pracownicy Fundacji Joanna Matus i Grzegorz Kostka przybliżyli także zakres najważniejszych zmian wprowadzonych zarządzeniem nr 124 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 czerwca 2012 r. w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich.

A. Rybicka-Nowek

zdj. M.Mazewski