Szkolenie funkcjonariuszy

Mobilność na Cyprze

 

Polscy uczestnicy otrzymali od kolegów cypryjskich szereg materiałów multimedialnych o charakterze dydaktycznym, które prezentujemy na stronie intranetowej Centrum Szkolenia Policji (baner pn. Szkolenie funkcjonariuszy).

W trakcie mobilności uczestnicy zamieścili plakaty informujące o realizacji projektu w miejscu, gdzie realizowane były zadania merytoryczne (wszyscy beneficjenci są zobowiązani do umieszczania plakatów informujących o realizacji projektu w głównej siedzibie beneficjenta oraz w miejscu, gdzie realizowane są zadania merytoryczne).

Po zakończonej mobilności uczestnicy otrzymali certyfikat potwierdzający udział w projekcie, zatwierdzony przez instytucje: wysyłającą i przyjmującą.

Uczestnicy otrzymają także dokument Europass Mobilność, który prezentuje w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkolenia, praktyk i staży zagranicznych oraz potwierdza okresy szkolenia, nauki czy praktyki realizowanej za granicą (po 01.01.2005 r.).  Europass – Mobilność wydaje bezpłatnie Krajowe Centrum Europass na wniosek instytucji organizującej naukę, praktykę lub staż. Wpisów potwierdzających ukończenie nauki/szkoleń dokonują polskie organizacje wysyłające i zagraniczne organizacje przyjmujące.

 

 

Uczestnicy projektu Szkolenie funkcjonariuszy – policjanci Centrum Szklenia Policji, reprezentujący: Zakład Służby Prewencyjnej, Wydział Organizacji Dydaktyki i Dowodzenia, Zakład Służby Kryminalnej, i Zakład Interwencji Policyjnych zrealizowali mobilność na Cyprze: 20 – 24 lutego 2017 r.

Organizacją przyjmującą była Cyprus Police Headquarters.

W ramach mobilności, opartej na Work Programme for vet Staff Mobility, który został wypracowany przez partnerów w projekcie, uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia w zakresie różnic w prawodawstwie i pragmatyce zawodowej dotyczącej systemu zapobiegania i zwalczania przestępczości nieletnich, ochrony małoletnich ofiar przestępstw oraz roli Policji w tym systemie. Mieli ponadto możliwość obserwacji/obserwacji uczestniczącej wybranych czynności służbowych, realizowanych przez cypryjskich Policjantów. Poszerzeniu uległy kompetencje językowe i dydaktyczne uczestników przedsięwzięcia, co z pewnością przełoży się na jakość procesu dydaktycznego realizowanego w Centrum Szkolenia Policji.

Podczas mobilności uczestnicy mieli możliwość szerokiego zaprezentowania kolegom z Cypru polskich rozwiązań dotyczących postępowania w sprawach nieletnich, w odniesieniu do tematyki poruszanej w kolejnych dniach mobilności.

Każdy z podmiotów ujętych w Work Programme for vet Staff Mobility kompleksowo odniósł się do problematyki zapobiegania i zwalczania przestępczości nieletnich, uregulowań prawnych, profilaktyki społecznej i ochrony małoletnich ofiar przestępstw oraz pragmatyki zawodowej, odnoszącej się do realizacji poszczególnych czynności służbowych takich jak: zatrzymanie, przesłuchanie, prowadzenie spotkań profilaktycznych, programy naprawcze, zbieranie materiału dowodowego, itp.

Zestawienie podmiotów i zakresu tematycznego przedstawionego w ramach mobilności:

 Cyprus Police Academy – system kształcenia policjantów zajmujących się problematyką nieletnich i patologią społeczną, Traffic Department – zapobieganie negatywnym skutkom wypadków z udziałem dzieci oraz profilaktyka zachowań ryzykownych wśród niepełnoletnich kierowców, European Union & Interniational Police Cooperation Directorate – cypryjski system ochrony praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka, Drug Law Enforcement Unit – system zapobiegania i zwalczania narkomanii, skala zjawiska, programy edukacyjne i naprawcze, Emergency Responce Unit – sposób działania jednostki szybkiego reagowania, w szczególności przestępczość stadionowa nieletnich, czyny chuligańskie, programy profilaktyczne dotyczące świadomości w zakresie skutków nieodpowiedzialnego używania materiałów pirotechnicznych przez dzieci i młodzież , Crime Prevention Office –  programy profilaktyczne skierowanie do społeczności lokalnej, Office for Combating Cyber Crime – przeciwdziałanie i zwalczanie cyberprzestępczości, Domestic Violence & Child Abuse Office – zapobieganie i zwalczanie przemocy w rodzinie i wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Uczestnicy otrzymali prezentacje multimedialne i filmy dydaktyczne oraz poglądowe do wykorzystania w procesie kształcenia policjantów a także materiały edukacyjno-informacyjne wykorzystywane przez cypryjską Policję. Koledzy cypryjscy otrzymali prezentacje multimedialne dotyczące organizacji Policji w Polsce, systemu zapobiegania i zwalczania przestępczości nieletnich, zasad postępowania w sprawach nieletnich, stosowania środków przymusu bezpośredniego z uwzględnieniem ograniczeń stosowania w odniesieniu do osób małoletnich, zakresu i sposobu realizacji wybranych czynności procesowych i pozaprocesowych. Ponadto przekazano film o CSP oraz materiały promocyjne i informacyjnena temat Polski i Polskiej Policji ze szczególnym uwzględnieniem albumu okolicznościowego wydanego z okazji jubileuszu 25 lecia CSP.

W przygotowaniu są artykuły do Kwartalnika Policyjnego i publikacja dotycząca mobilności.

 


 

Zakończyła się mobilność funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Policji na Cyprze (20-24 lutego 2017 r. – working days) w ramach projektu Szkolenie funkcjonariuszy, w zakresie przestępczości nieletnich (juvenile delinquency), w której uczestniczyło 6 osób.


Wkrótce bardziej szczegółowe informacje związane z realizacją mobilności!

 


W dniach 19-25 lutego 2017 r. uczestnicy projektu pn. Szkolenie funkcjonariuszy odbędą mobilność na Cyprze, w zakresie przestępczości nieletnich (juvenile delinquency) – working days: 20-24 lutego 2017 r.  

Organizacją przyjmującą jest Policja Cypryjska.

 

Mobilność odbędzie się w oparciu o Program szkolenia dla mobilności kadry w ramach projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu ERASMUS+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Program szkolenia dla mobilności kadry został uzgodniony przez stronę polską i cypryjską.

 

Mobilność będzie odbywała się cypryjskich jednostkach Policji:

- Cyprus Police Academy,

- Traffic Department,

- European Union&Internationale Police Cooperation Directorate,

- Drug Law Enforcement Unit,

- Emergency Response Unit,

- Crime Prevention Office,

- Office for combating Cyber Crime,

- Domestic Violence&Child Abuse Office,

- Aradippou Police Station.

 

Ponadto partner cypryjski, w ramach programu kulturowego, przygotował dla uczestników projektu wizytę w Muzeum Policji, wycieczkę po miejscach historycznych Nikozji i zwiedzanie Larnaki.

 


Dla uczestników projektu Szkolenie funkcjonariuszy odbędzie się kurs z języka angielskiego z zakresu przestępczości nieletnich.

Kurs przeprowadzi lektor z British School Legionowo, w dniach 13–17.02.2017 r. (Centrum Szkolenia Policji, sala nr 262 w budynku nr 40, godziny: 15.45–18.00).

Kurs ma na celu poszerzenie i doskonalenie słownictwa zawodowego związanego z realizacją mobilności na Cyprze (Juvenile delinquency)

Układ zajęć: 5 x 2 godziny zegarowe.

 


W dniu 27 stycznia 2017 r. odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników projektu i uczestników rezerwowych (mobilność na Cyprze: 20-24 lutego 2017 r. – working days).

Spotkanie będzie miało miejsce w sali A budynku MCSSP,  w godzinach: 10.30 – 11.20. i będzie dotyczyło zagadnień związanych z mobilnością.


 

Powrót na górę strony