Szybkorozwijalna zapora przenośna EMB™ - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szybkorozwijalna zapora przenośna EMB™

Data publikacji 13.05.2010

W dniu wczorajszym, w Centrum Szkolenia Policji odbyła się prezentacja działania szybkorozwijalnej zapory przenośnej EMB™ (Expeditionary Mobile Barrier) opracowanej przez Universal Safety Response (USR®) Smith and Wesson Company wspólnie z korporacją Engineered Arresting System Corporation (ESCO).

 

  Adresatami pokazu byli przedstawiciele polskich służb mundurowych, przede wszystkim przedstawiciele Policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
  Prezentowany system służy do zatrzymywania pojazdów o masie do 3,5 t na dystansie około 30 m do 60 m, w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych. Zdaniem producenta, zapora przenośna zapewnia niezawodne zatrzymanie pojazdu i w odróżnieniu
od innych technik, tj. kolczatek i sieci owijających opony, nie zagraża bezpieczeństwu osób postronnych i pasażerów oraz skutecznie uniemożliwia dalszą jazdę. Zapora gwarantuje także zatrzymanie pojazdu wyposażonego w opony zabezpieczone przed przebiciem, np. przez wkładki polimerowe. Montaż systemu nie wymaga żadnych narzędzi i może zostać wykonany przez dwie osoby w czasie krótszym niż 8 minut. Ponadto, jak wynika z informacji przekazanych przez prowadzących pokaz przedstawicieli producenta systemu, amerykańskiej firmy ESCO, po zatrzymaniu pojazdu system jest resetowany w czasie krótszym niż 5 minut. Do zamocowania zapory mogą służyć dowolne, występujące w okolicy konstrukcje związane trwale z podłożem, drzewa lub dodawane do systemu specjalne brony najazdowe, na których można ustawić pojazd lub przedmioty o odpowiedniej masie. System można stosować
dla jednego lub dwóch pasów ruchu, można instalować go na drogach o różnorodnych nawierzchniach, a akumulator zasilający urządzenie zapewnia jego działanie podczas kilkuset cykli przechwytywania.
  W trakcie praktycznej części pokazu, na autodromie CSP, z wykorzystaniem zapory zatrzymano poruszającego się z prędkością około 90km/h Opla Astrę II.
                                                                      
Grzegorz Winnicki/Hanna Grochowska
Foto Waldemar Weremko ZTK