Na zajęciach w CSP - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Na zajęciach w CSP

Data publikacji 12.03.2009

Uczniowie klasy policyjnej z Liceum w Dębem po raz pierwszy gościli w CSP. 32 osoby wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez naszych dydaktyków na macie, strzelnicy i na placu manewrowym.

Klasa policyjna w Liceum Ogólnokształcącym w Dębem istnieje od siedmiu miesięcy. W październiku, ubiegłego roku Komendant CSP podpisał z Dyrektorem Liceum porozumienie o współpracy. Jednym z jego walorów – niewątpliwie najbardziej lubianych przez młodzież – będą  wizyty licealistów w naszej szkole i udział w zajęciach zbliżonych do tych, jakie prowadzone są ze policjantami szkoleń podstawowych.

Wczoraj w Centrum po raz pierwszy gościliśmy „klasę policyjną” z Dębego. Specjalnie dla nich przygotowane zostały zajęcia na macie z  taktyki i techniki interwencji. Młodzież szybko wczuła się w rolę, prezentując już podczas rozgrzewki niezłą kondycję. Po ćwiczeniach przyszedł czas na „wyższy stopień wtajemniczenia”, czyli zajęcia na szkolnej strzelnicy. Tam wszyscy obejrzeli jednostki broni używanej przez polską Policję.

Z nie mniejszym zainteresowaniem uczniowie zobaczyli też „akcesoria” używane przez naszych przeciwników podczas imprez na stadionach czy w innych miejscach policyjnych interwencji. Potem przyglądali się zajęciom policjantów, jakie miały miejsce na strzelnicy. A były to ćwiczenia odbiegające nieco od tradycyjnego wyobrażenia o wyszkoleniu strzeleckim, bo trening  z wykorzystaniem  osłon. To ważny element szkolenia, który jest istotny w sytuacjach naturalnych kontaktów z przestępcami dysponującymi bronią palną. Z antresoli nad strzelnicą mieli możliwość oceny, który policjant bezpiecznie wychylił się np. zza muru a który popełnił błędy i musi nad tym popracować.

Przyszedł również czas na sprawdzenie umiejętności strzeleckich na naszej strzelnicy z broni pneumatycznej. I przyznać trzeba, że wyniki strzeleckie niektórych uczniów były obiecujące. Zaraz po opuszczeniu strzelnicy, ma placu manewrowym licealistów przejęli dydaktycy z Zakładu Ruchu Drogowego, którzy prowadzili zajęcia na trolejach. Był krótki wykład o tym elemencie szkolenia a potem co odważniejsi mieli możliwość przejażdżki dziwnym wehikułem wprawionym w ruch poślizgowy. Efekt? – coś pośredniego między karuzelą, łódką a hamowaniem rakiety…

Ostatnim punktem wizyty był pokaz ręcznego kierowania ruchem drogowym na najruchliwszym szkolnym skrzyżowaniu w wykonaniu jednego z naszych wykładowców. Wiemy, że szkoła spodobała się uczniom, bo już na strzelnicy zgłaszali towarzyszącemu im Dyrektorowi Szkoły, aby takie zajęcia odbywały się przynajmniej raz w tygodniu. No cóż, aby zaznawać naszych atrakcji dydaktycznych, trzeba naprawdę niewiele: przejść pozytywnie przez proces rekrutacji do Policji – co z pewnością dla uczniów z Liceum w Dębem nie będzie żadnym problemem!

Anna galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK