Servo Per Amikeco - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Servo Per Amikeco

Data publikacji 21.11.2008

Pod koniec października pisaliśmy o dwutygodniowym stażu zawodowym naszego policjanta w Wolfsburgu. Hubert Kowalik mógł przyjrzeć się pracy niemieckich kolegów dzięki ”Placement Programme”- programowi, którego wdrożenie podpisały strony Niemiecka i Polska Stowarzyszenia IPA. Przez ostatnie dwa tygodnie CSP gościło Martina Mőllera, który przebywał w Polsce.

Martin Mőller przyjechał do Polski 9 listopada. W niemieckiej Policji służy 7 i pół roku. Jest oficerem, odpowiednikiem naszego podkomisarza. Polska nie jest jemu obca, ponieważ jego żona Grażyna, jest Polką. Stąd nie było większych barier językowych, bo Matrin świetnie radzi sobie z naszym językiem. Może właśnie dlatego, ten miły Niemiec szybko zyskał sobie sympatię nie tylko polskich policjantów.

Tym razem, Martin uczestniczył w pracy, którą na co dzień wykonuje Hubert Kowalik. Poznał CSP i jego kierownictwo, był gościem w zakładach dydaktycznych. Asystował z Hubertowi podczas prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego ze słuchaczami, brał udział w służbie „drogówki” w Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie, poznał też pracę policjantów z Komendy Powiatowej w Płońsku, gościł wśród policjantów z Małopolskiej Grupy IPA, a także w Zarządzie lotnictwa Policyjnego KGP i w Biurze Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie. Jak zawsze, przy okazji podobnych wizyt policjanci mają również okazję poznać turystyczne atrakcje nie tylko najbliższych okolic, ale również kraje swoich kolegów.

Hubert miło wspomina dni spędzone w Wolfsburgu, przepięknym 120 tysięcznym mieście położonym w Dolnej Saksonii, które zostało założone w 1938 roku, kiedy to powstała w nim fabryka Volkswagena. Martin - z przyjemnością zwiedził naszą stolicę, bo jak sam przyznał, choć w Polsce był już wielokrotnie - na Mazowszu jest po raz pierwszy. Czy takie wizyty mają sens, czy „ipowski” ”Placement Programme” będzie strzałem w dziesiątkę – czas pokaże. Dziś możemy stwierdzić, że z pewnością  Martina i Huberta łączy nie tylko wspólny zawód i chęć poznania jego tajników na zupełnie innym gruncie, ale też nieukrywana serdeczność. Zapewne o tworzeniu takich więzów autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie myślał sir Arthur Troop, zakładając 1 stycznia 1950 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Policyjne International Police Association.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto: Hubert Kowalik, ZIP