Data publikacji 15.10.2021

12 października 2021 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie gościliśmy Panią Renatę Płotczyk z Działu Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która przeprowadziła wykłady dla kadry dydaktycznej oraz słuchaczy naszej jednostki o Społeczności żydowskiej w Polsce.

Społeczność żydowska w Polsce

Celem wykładów było poszerzenie wiedzy funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji na temat mieszkających w Polsce i odwiedzających nasz kraj Żydów. Wykładowczyni opowiedziała o żydowskich tradycjach i zwyczajach oraz o tym, w jaki sposób obchody świąt i uroczystości żydowskich mogą angażować Policję. Przedstawiła podstawowe informacje na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce. Scharakteryzowała też grupy żydowskich pielgrzymów i turystów przyjeżdżających do Polski przedstawiając, na jakie problemy mogą napotkać policjanci w kontaktach z nimi.

Społeczność żydowska w Polsce

Wykłady dotyczyły także przejawów antysemityzmu, stopnia rozpowszechnienia postaw antysemickich w polskim społeczeństwie oraz historycznych źródeł stereotypów i uprzedzeń wobec Żydów.

Społeczność żydowska w Polsce

Powyższe przedsięwzięcie zrealizowane zostało na podstawie porozumienia o współpracy między Komendą Główną Policji a Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w ramach realizacji projektu „Edukacja antydyskryminacyjna – przedsięwzięcia szkoleniowe dla Policji” na lata 2020-2024.

podinsp. Grzegorz Jankowski

fot.: sierż. szt. Dariusz Rajski