Bieg „O Nóż Komandosa” 2021 w Lublińcu - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Bieg „O Nóż Komandosa” 2021 w Lublińcu

Data publikacji 13.10.2021

Niespełna 400 zawodników i zawodniczek 9 września 2021 roku stanęło na starcie XXV Biegu Przełajowego „O Nóż Komandosa” w Lublińcu. Są to zawody służb mundurowych m.in.: żołnierzy, policjantów, strażaków, straży granicznej.Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa odbywa się od 1997 roku, a jego organizatorem jest Wojskowy Klub Biegacza Meta i Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu. Wydarzenie jest poświęcone pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, byłego dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Od wielu lat w imprezie uczestniczą przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym roku w zawodach wzięli udział policjanci z Zakładu Interwencji Policyjnych, kom. Leszek Czerski, st. asp. Arkadiusz Bordzio i st. post Krystian Chudziński.

Bieg „O Nóż Komandosa” 2021 w Lublińcu

Wszystkie zawodniczki i zawodnicy biegną w mundurach i butach wojskowych, policyjnych, strażackich. Nie wolno biec w obuwiu sportowym. Kobiety i mężczyźni mają do pokonania dystans 10 km. W poprzednich latach panie biegły 5 kilometrów. Trasa Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa wiedzie przez leśne drogi i wąskie ścieżki. Zawodnicy muszą także pokonać piaszczystą górę i to kilkukrotnie, forsując bardzo strome, piaszczyste podbiegi. Z tego właśnie powodu góra ta nosi potocznie nazwę „górą płaczu”. Na szczęście w  tym roku pogoda dopisała, było sucho i słonecznie.

Bieg „O Nóż Komandosa” 2021 w Lublińcu

Spośród 346 mężczyzn pierwszy na mecie zameldował się Stypułkowski Patryk z 7 BATALIONU KAWALERII POWIETRZNEJ z Tomaszowa Mazowieckiego z czasem 00:37:36, a wśród 39 pań pierwsza była Witek Karolina z JW 3918 z Jarocina z czasem 00:47:25.

Bieg „O Nóż Komandosa” 2021 w Lublińcu

Główną nagrodą biegu jak co roku jest nóż szturmowy w stylizowanej oprawie wręczany przez jej dowódcę, który jest symbolem JWK. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal, koszulkę, krówkę komandosa i kupon na wojskową grochówkę. W ramach tych zawodów rozgrywane są także Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w crossie.

kom. Leszek Czerski