„Pracownia do zajęć na kursie specjalistycznym w obszarze zwalczania przestępczości narkotykowej”.

Data publikacji 14.07.2021

Program nauczania na kursie specjalistycznym w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej przewiduje kształcenie m.in. z: sytuacji rynku narkotykowego w Polsce; rozwiązań technologicznych do produkcji narkotyków; metod działań grup przestępczych; substancji psychoaktywnych (NPS); prekursorów; pre-prekursorów; upraw konopi innych niż włókniste; charakterystyk nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki.

W programie nauczania ujęto zapis, że zajęcia muszą być realizowane w pomieszczeniach wyposażonych w środki dydaktyczne, mające zapewnić osiągniecie przez słuchaczy określony celów kształcenia[1]. Na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, do szkolenia policjantów, z ww. kursu, została przygotowana pracowania narkotykowa. Została ona wyposażona w najnowszy sprzęt, który ma na celu przygotować policjantów do zwalczania przestępczości narkotykowej.

W wyposażeniu pracowni znajdują się między innymi zestawy tzw. „Growboxy” lub „Homeboxy”. Są to specjalne namioty, które są wykorzystywane przez przestępców jako szklarnie do upraw narkotyku jakim jest „marihuana”. Odpowiednie zestawinie wyposażenia takiego namiotu, powduje, że wszelkie parametry potrzebne do uprawy rośliny, są spełnione.  Taki namiot jest dostoswany do każdego rdzaju pomieszczenia. Jest on łątwy w montażu i szybko można go przenieść w inne miejsce. Powduje to, że dana plantacja może być szybko zdemontowana i przeniesiona. Przestępcy wyposażając takie namioty, zaopatrują je  w odpowiedni osprzęt, który ma na celu ukrycie przestępczej działaności przed organami ściagania. Zastosowanie odpowiednich fitrów, całego zestawu wentylacji, oświetleń, dedykowanych systemów upraw, nawozów itp. jest kosztowne ale powduje, że uprawa jest bardzo trudna do wykrycia przez organy ściagania.  Drugim aspektem dobrego wyposażenia takich namiotów jest ogromny i szybki zysk.

Słuczom przedstawia się w jaki sposób dobierane są miejsca do upraw marihuany i na co zwracają przstępcy uwagę podczas planowania tego procederu. Największy nacisk podczas takiego szkolenia, kadra kładzie na proces przedstawienia budowy takiego miejsca i zamontowanie przez przestępców, specjalnego oprzyżadowaia w taki spośób aby uprawa była nie możliwa do wykrycia przez organy ścigania. Słuchaczom zwraca się uwagę na prawidłowe zabezpieczenie materiału porcesowego do spraw. Prowadzący zjaęcia zwracają uwagę na bezpieczęństwo policjantów podczas likwidacji takich upraw.

asp. Wojciech Nawrocki

[1] Decyzja nr 202 KGP z dnia 21.06.2018 r. w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej,