Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

PRZECZYTAJ WSPOMNIENIA PIERWSZEJ DAMY POLICJI PAŃSTWOWEJ STANISŁAWY FILIPINY PALEOLOG!

Data publikacji 23.12.2020

Pierwsze polskie wydanie tekstu kom. Stanisławy Filipiny Paleolog „Policja kobieca w Polsce 1925-1939” jest ukoronowaniem tegorocznych obchodów 95-lecia powołania kobiet do służby w Policji Państwowej. Długo oczekiwana unikatowa publikacja została przygotowana w roku jubileuszu przez Komendę Główną Policji i Biuro Programu „Niepodległa”. Wychodząc naprzeciw szerokiemu gronu odbiorców, książkę udostępniono zarówno w wersji drukowanej, jak i w formie darmowego e-booka.

Za sprawą Stanisławy Filipiny Demetriaki-Paleolog Policja Państwowa zyskała nowe wyraziste kobiece oblicze – będące połączeniem wdzięku i profesjonalizmu.  Była pomysłodawczynią i realizatorką przemian, które odmieniły korpus polskiej policji w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej zaangażowanie w obronę tożsamości narodowej, niepodległości i bezpieczeństwa Polaków znalazło odzwierciedlenie na kartach bardzo osobistych wspomnień. Pierwszy raz ukazały się one w języku angielskim po wojnie, w 1957 r. pt. „The Women Police in Poland 1925-1939”. Przez ponad 60 lat były trudno dostępne dla polskiego czytelnika. Teraz możemy dotrzeć do nich za pośrednictwem Internetu. Zostały bowiem zaprezentowane w formie bezpłatnego e-booka (PDF) na stronie Programu "Niepodległa".  Dokument ten stanowi nie tylko skarbnicę wiedzy o początkach kobiecej policji w Polsce, lecz także swoistą kronikę ówczesnych przemian społeczno-politycznych. Jest on zarazem cennym źródłem autobiograficznym. Dzięki niemu odkrywamy jedną z najwybitniejszych osobowości Policji Państwowej – Stanisławę Filipinę Paleolog.

Stanislawa Filipina Paleolog (1892-1968)- I KOMENDANTKA POLSKIEJ POLICJI KOBIECEJ autor M Raszewska.JPG

Poznajemy ją jako kobietę z charyzmą, pełną pasji, całkowicie oddaną swojej misji. Była pierwszą Polką, która otrzymała zadanie zorganizowania, szkolenia i koordynowania kobiecych oddziałów Policji Państwowej. Już w lipcu 1925 r. została dowódcą pierwszej 25-osobowej kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej w Urzędzie Śledczym m.st. Warszawy. Od tej pory przez kolejne 15 lat, aż do wybuchu II wojny światowej stała na czele formacji nazywanej „jednostką do zadań specjalnych”. Głównym celem policji kobiecej było wówczas działanie na rzecz ochrony praw człowieka, w tym przede wszystkim: godności, wolności oraz bezpieczeństwa kobiet i dzieci. Jej zasługi na polu walki z handlem ludźmi i wykorzystaniem seksualnym kobiet odbiły się szerokim echem także poza granicami kraju. Brytyjska prasa okrzyknęła ją „polską Joanną d’Arc”.  Dla Polaków pozostanie na zawsze pierwszą damą Policji Państwowej – pełną godności, honoru i wdzięku.

Zdjecie okladki ksiażki

Link do e-booka: STANISŁAWA FILIPINA PALEOLOG - "POLICJA KOBIECA W POLSCE 1925-1939"

tekst/fot.: Paulina Ostrowska