Policyjni wodniacy - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni wodniacy

Data publikacji 30.07.2019

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie realizuje wiele doskonaleń zawodowych. Jednym z nich, prowadzonym na zasadzie wyłączności przez Zakład Szkoleń Specjalnych jest kurs specjalistyczny dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych.

Kurs podzielony jest na dwa moduły. Podczas pierwszego, który odbywa się w Legionowie i trwa pięć tygodni, policjanci zapoznają się na zajęciach teoretycznych z przepisami prawnymi ustaw szczególnych, żeglugi śródlądowej, zasadami prowadzenia małego statku, locji i nawigacji, a także z budową statków, silników i urządzeń pokładowych. Dodatkowo, na zajęciach basenowych zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W kursie, oznaczonym symbolem DZW, bierze udział dwudziestu policjantów z całej Polski, wywodzących się z komórek wodnych.

Drugi moduł szkolenia to praktyka. Realizowana jest w bazie szkoleniowej CSP w Kalu (województwo warmińsko-mazurskie, powiat węgorzewski) i trwa 2 tygodnie. Podczas zajęć, słuchacze ćwiczą wybrane zagadnienia na łodziach, które znajdują się na wyposażeniu Policji. Dzięki temu zdobywają praktyczne przygotowanie do pracy na akwenach. Wiedza oraz umiejętności nabyte podczas szkolenia, pozwolą policjantom profesjonalnie oraz bezpiecznie wykonywać zadania w czasie patrolowania śródlądowych dróg wodnych.

Kursy z zakresu policji wodnej prowadzi wyselekcjonowana kadra z Zakładu Szkoleń Specjalnych. Jednym z nauczycieli policyjnych jest wielokrotna reprezentantka Polski kadry seniorów w pływaniu (w latach 2004-2010). St. sierż. Katarzyna Kowalczyk jest mistrzynią Mistrzostw Polski Seniorów oraz uczestniczką Mistrzostw Świata Seniorów – Montreal 2005 r. Od sześciu lat bierze czynny udział w zawodach pływackich Policji, na których osiąga znakomite rezultaty. W lipcu 2015 r. pływaczka uczestniczyła w sztafecie morskiej kobiet wzdłuż polskiego wybrzeża. 17 października 2015 r. brała udział w Mistrzostwach Policji w Lublinie, gdzie zdobyła 4 złote medale, na dystansie: 50 m kraulem, 50 m delfinem, 100 m stylem zmiennym oraz 4 x 50 m w sztafecie. Policjantka uczestniczyła w Otwartych Mistrzostwach Służb Mundurowych MSW, które odbyły się 28 listopada 2015 r. w Szczytnie. Wystartowała wówczas w trzech konkurencjach, tj. 50 oraz 100 m kraulem, uzyskując odpowiednio czas 29.14 oraz 1:05.02, a także na dystansie 50 m delfinem z czasem 32.79. Dzięki wysokim wynikom, Katarzyna Kowalczyk zdobyła trzy złote medale oraz puchar dla najlepszej zawodniczki – policjantki.

Policyjnym wodniakom, którzy w sierpniu br. będą realizować część praktyczną w Bazie Szkoleniowej w Kalu, życzymy stopy wody pod kilem!

Tekst: asp. Piotr Konstantynowicz/ZSS

Zdjęcia: archiwum ZSS

 

  • instruktaż
  • doskonalenie pływania
  • nurkowanie na basenie
  • omówienie ćwiczenia
  • ćwiczenia w Kalu
  • łódź policyjna
  • policyjni wodniacy podczas szkolenia