Pies policyjny okiem obiektywu - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pies policyjny okiem obiektywu

Data publikacji 25.04.2019

Pies służbowy w szeregach Policji odgrywa ważną rolę. Wiele prób wynalezienia urządzenia, które mogłoby dorównać węchowi psa zakończyło się fiaskiem. Psy w znacznym stopniu przyczyniają się do sukcesów zarówno w wykrywaniu przestępstw, jak i w zapobieganiu czynom bezprawnym. Efektywność psów w służbie zależy oczywiście od ich prawidłowego przygotowania podczas tresury. Od 63 lat procesem szkolenia psów, nie tylko dla Policji, zajmuje się Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach.

     W aktualnej ofercie szkoleniowej zakładu można wyróżnić 12 kursów specjalistycznych dla funkcjonariuszy pracujących z psami. Na chwilę obecną w Sułkowicach odbywa się 5 kursów: trzy dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca i po jednym dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Łącznie w szkoleniach wraz ze swoimi podopiecznymi uczestniczy obecnie 50 funkcjonariuszy.

     Wśród psów uczestniczących w szkoleniach nadal prym wiodą owczarki niemieckie i owczarki belgijskie. Poza tym na szkolenie trafiają owczarki holenderskie, wyżły niemieckie, golden retrievery, foxteriery, rottweilery, sznaucery, posokowce bawarskie czy bloodhoundy. W służbie nie ma znaczenia rasa psa lecz jego predyspozycje i skuteczność w trakcie realizacji powierzonych zadań.

Tekst i zdjęcia: st.asp. Dariusz Ratajczak/ZKP