W Sułkowicach ruszyły kursy narkotykowe i osmologiczne

Data publikacji 05.10.2015

29 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się kurs specjalistyczny dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków (SEN-2/15) oraz kurs specjalistyczny dla przewodników psów do badań osmologicznych (PBO-1/15). Komisja z centralnego doboru psów zakwalifikowała na kursy łącznie 24 psy – 16 psów na SEN-2/15 oraz 6 na PBO-1/15.

Pierwsze chwile w ZKP każdy pies spędził na badaniach ogólnych i szczepieniach w gabinecie weterynaryjnym. Później, w drodze losowania, psy zostały przydzielone na stany poszczególnym funkcjonariuszom. Pozostały czas został wykorzystany na sprawy organizacyjne oraz na nawiązywanie więzi emocjonalnej między policjantami a ich czworonożnymi towarzyszami. Następnego dnia odbyło się oficjalne rozpoczęcie kursów. Zostało też przeprowadzone szkolenie z zakresu BHP i ppoż.

Kurs dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków trwa 90 dni szkoleniowych, natomiast kurs dla przewodników psów do badań osmologicznych aż 149 dni szkoleniowych, ze względu na specyfikę szkolenia oraz fakt, iż w tym czasie każdy przewodnik musi wyszkolić po dwa psy tej specjalności. Psy „osmologiczne” wspomogą pracę laboratoriów kryminalistycznych w poszczególnych komendach wojewódzkich. Po zdaniu egzaminu końcowego, absolwenci uzyskają świadectwo ukończenia kursu a psom zostaną wydane atesty.

tekst i zdjęcia: asp. Dariusz Ratajczak / ZKP