Po prostu było super! - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Po prostu było super!

Data publikacji 13.06.2014

Blisko 2 tysiące dzieci i młodzieży z ponad 30 placówek oświatowo-wychowawczych uczestniczyło w Dniu Otwartym Centrum Szkolenia Policji.

Skierowane do szkół i przedszkoli zaproszenie na Dzień Otwarty spotkało się z ogromnym zainteresowaniem – swój udział w przedsięwzięciu potwierdziły placówki z terenu Legionowa, Warszawy i innych miejscowości kraju. Już od rana słuchacze z wydrukowanym programem Dnia Otwartego czekali na gości przy bramach wjazdowych Centrum.

Przypisanie do każdej grupy przynajmniej jednego młodego policjanta kształcącego się w CSP było rozwiązaniem dającym wsparcie i duży komfort opiekunom, ułatwiało też aktywne uczestnictwo w imprezie.

Punktualnie o 10.00 przybyłe grupy powitali: Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Jarosław Gałuszka, Zastępca Komendanta ds. Logistycznych podinsp. Anna Gołąbek i  Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny.

Dzień Otwarty ruszył! Dla zaproszonych dzieci i młodzieży przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę obejmującą liczne stoiska promocyjne i pokazy. Nauczyciele policyjni Zakładu Ruchu Drogowego zaprezentowali motocykle służbowe i BUS edukacyjny. Można było obejrzeć również sprzęt wykorzystywany do tresury psów służbowych i oczywiście podziwiać psy w różnych kategoriach, w tym do wyszukiwania materiałów wybuchowych, które z lubością poddawały się pieszczotom i głaskaniu przez dzieci.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja sprzętu wykorzystywanego do działań zespołowych Policji. Podobnie, stoisko poświęcone zagadnieniom profilaktyki i prewencji kryminalnej, gdzie na uczestników konkursów czekało wiele nagród. Jednostki broni prezentowane przez zespół wyszkolenia strzeleckiego Zakładu Interwencji Policyjnych przyciągały rzesze dzieci i młodzieży. Imponujące stoisko przygotował również Zakład Szkoleń Specjalnych – można było dowiedzieć się o zasadach udzielania pierwszej pomocy, odwzorować ślady linii papilarnych, zrobić sobie zdjęcie sygnalityczne, a także obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policjanta minera-pirotechnika oraz działanie robota pirotechnicznego.

Aby poszerzyć program przedsięwzięcia zaprosiliśmy do współpracy innych partnerów. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Legionowie przyjechali do nas przepiękną Alfą Romeo wyposażoną w wideorejestrator. Policjanci z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie prezentowali łódź służbową i przypominali o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Wozy bojowe Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie były nieustannie oblegane, szczególnie przez najmłodszych uczestników przedsięwzięcia. Straż Miejska w Legionowie, organizując stoisko, zadbała o bezpieczeństwo dzieci – rozdawała kamizelki i elementy odblaskowe. Kolorowo i radośnie było przy stoiskach fundacji „Afryka Inaczej” i Fundacji „Ocalenie”. Do scenariusza dzisiejszego spotkania wpisało się także Centrum Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu, przygotowując dynamiczną prezentację udzielania pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Automobilklub Polski, dzięki którym młodzież mogła skorzystać z symulatora dachowania. Nic bardziej nie przekonuje do korzystania z pasów bezpieczeństwa, jak przeżycia i doznania, które zapewnia to specjalistyczne urządzenie. Przedstawiciele Wydawnictwa Grupa „Image” przyjechali do CSP z alkogoglami. Chętnych do skorzystania z tego urządzenia nie brakowało.

Wiele emocji wzbudziły przygotowane pokazy. Swoimi umiejętnościami popisywali się młodzi judocy zrzeszeni w Legionowskim Towarzystwie Sportowym. Okrzyki zachwytu towarzyszyły strażakom prezentującym czynności z zakresu ratownictwa drogowego oraz sprawności bojowej.  Symulacja pożaru samochodu i gaszenie go dużą ilością piany spowodowały wśród niektórych maluchów wręcz chęć uczestniczenia w akcji. Nie mniej ekscytujące okazały się pokazy sprawności użytkowej psów służbowych, jazdy sprawnościowej motocyklem służbowym oraz umiejętności z zakresu taktyki i technik interwencji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie przedsięwzięcia – zaproszonym instytucjom, funkcjonariuszom i pracownikom Centrum, a także słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego.

Jesteśmy przekonani, że udział w Dniu Otwartym CSP dostarczył każdemu uczestnikowi porcję wiedzy i miłych wrażeń, bo najczęstszą odpowiedzią na pytanie „co Ci się najbardziej tu podobało?” słyszeliśmy odpowiedź – „wszystko, było po prostu super!”.

Zapraszamy za rok!

hg

zdj. Katarzyna Rucka WP

post. Marcin Kundas

post. Marcin Domański