Mundurowi w kimonach - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mundurowi w kimonach

Data publikacji 29.10.2012

W piątek 26 października br. do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zjechało się blisko osiemdziesięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji z całego kraju, aby zaprezentować swoje sportowe umiejętności. Funkcjonariusze różnych służb stanęli na matach i rywalizowali w Mistrzostwach Policji w Judo.

       Policjanci chcąc porównać swoje umiejętności zaprosili do rywalizacji inne służby, co zaowocowało bardzo dużą frekwencją i rywalizacją na wysokim ogólnopolskim poziomie. W zawodach nie brakowało uznanych w polskim judo nazwisk, medalistów mistrzostw polski.

    Tegoroczne Mistrzostwa zostały zorganizowane dzięki udanej współpracy Centrum Szkolenia Policji, Zarządu Szkolnego Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policji i popularyzującego judo w naszym mieście Legionowskiego Towarzystwa Sportowego.
     CSP Legionowo reprezentowało sześcioro zawodników, trzech słuchaczy kursu podstawowego, dwoje reprezentantów LTS i wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych Jacek Kuźmiński. Reprezentacja CSP pomimo, że tak nieliczna pokazała się z dobrej strony zdobywając dwa medale. Madlena Kratiuk z Sekcji Judo LTS w kategorii do 63 kg zdobyła brązowy medal wygrywając w walce o trzecie miejsce z Joanną Demską słuchaczką kursu podstawowego w CSP, która ostatecznie zajęła czwartą pozycję. Niestety pozostali nasi reprezentanci, tj. Adrian Olejnik i Artur Świda (obaj CSP) oraz Łukasz Moliński nie zdołali zając punktowanych pozycji.

    Legionowianin Jacek Kuźmińskiwykładowca CSP i trener Legionowskiego Towarzystwa Sportowego zaprezentował wysoką formę. Po zeszłorocznej porażce w obronie tytułu mistrzowskiego w tym roku odzyskał zloty krążek. Droga do finału kategorii wagowej do 100 kg układała się bardzo pomyślnie, pierwsza walka wygrana po efektownym rzucie wykonanym już w dziewiątej sekundzie dawała nadzieję na dobry wynik. W walce półfinałowej nie było już tak łatwo, pomimo kilku punktowanych ataków wygrana przed czasem przez Ippon nastąpiła dopiero na 20 sekund przed zakończeniem walki. Walka finałowa to prawdziwy horror, wprawdzie przewaga punktowa naszego reprezentanta po wykonaniu rzutu na przeciwniku Łukaszu Liszku z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, który upadając na bok (Yuko) pozwolił na wyjście na prowadzenie, to dalsza część walki to dramatyczna obrona uzyskanej przewagi. Na szczęście udało się utrzymać korzystny wynik do końca pojedynku.

      Oprócz rywalizacji indywidualnej równolegle toczyła się rywalizacja drużynowa, która wyłoniła najlepsze reprezentacje z pośród przybyłych służb. Najlepszą drużynę przygotowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, drugie miejsce przypadło Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a trzecie reprezentacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Reprezentacja CSP uplasowała się na siódmej pozycji.

      Centrum Szkolenia Policji po raz drugi organizowało tak poważną imprezę w tej tak bliskiej służbom mundurowym dyscyplinie sportowej jaką jest judo. Ten Sport, a zarazem sztuka walki z dalekiej Japonii od samych początków jest elementem nauczania w programach kursów Policji, Służby Więziennej, czy PSP. Mamy nadzieję, że profesjonalnie przygotowane przez CSP wspólnie z Zarządem Szkolnym Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policji i Legionowskim Towarzystwem Sportowym zawody pozostawią dobre wspomnienia i uprzyjemnią powrót do nierzadko ciężkiej służby funkcjonariuszy, którzy podejmują walkę niestety nie zawsze sportową.

 

J. Kuźmiński

zdj. M. Mazewski