Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na miejsca! Gotów! Start!

Data publikacji 19.05.2010

Te trzy komendy podane w dniu 17 maja br., przez podinsp. Roberta Rodziewicza – Kierownika Zakładu Szkoleń Specjalnych, rozpoczęły postępowanie kwalifikacyjne na kurs specjalistyczny dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych – DZW, dla osiemdziesięcioosobowej grupy. W wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, do uczestnictwa w kursie zakwalifikowało się sześćdziesięciu policjantów.

 

  Doskonalenie zawodowe dla policjantów wykonujących zadania służbowe na wodach i terenach przywodnychrealizowane jest w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie od 1991 r.
  CSP organizuje dwie lub trzy edycje tego rodzaju kursu w ciągu roku (w okresie od lutego do lipca), dla 40 lub 60 policjantów. Z ok. 100 kandydatów, po postępowaniu kwalifikacyjnym polegającym na sprawdzeniu umiejętności m.in. z zakresu przepłynięcia dystansu 50 metrów w czasie krótszym niż 45 sekund, wyłaniana jest 20-osobowa grupa słuchaczy na jedną edycję kursu. Poziom umiejętności, tak wybranej grupy szkoleniowej, gwarantuje efektywne zastosowanie aktywizujących metod nauczania oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzenia zajęć.
  Celem kursu jest przygotowanie policjantów do wykonywania specjalistycznych zadań podczas pełnienia służby prewencyjnej na wodach, określonych w Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji nr 1386 z dnia 17 listopada 2009 w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych. 
   Realizacja kursu podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy etap, typowo teoretyczny, dotyczy zagadnień z zakresu prewencyjnych aspektów pełnienia służby na wodach. Drugi etap, to zajęcia praktyczne na pływalni, w hali sportowej w pracowni pierwszej pomocy oraz w Bazie Szkoleniowej Policji w Kalu – nauka prowadzenia łodzi i taktyka pełnienia służby w patrolu motorowodnym.Ostatni, trzeci etap kursu realizowany jest przez inspektorów Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Słuchacze nabywają niezbędną im wiedzę, do pełnienia służby na łodzi. Po zdaniu egzaminu uzyskują patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej, który jest państwowym dokumentem uprawniającym do prowadzenia statku o napędzie mechanicznym.
  Podczas blisko dwumiesięcznego kursu słuchacze poznają przepisy prawne dotyczące żeglugi śródlądowej i ochrony środowiska. Doskonalą umiejętności pływackie zdobywają wiedzę i opanowują techniki z zakresu ratownictwa wodnego, wraz z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym osobom, w wodzie i po wydobyciu z niej. Policjanci – uczestnicy tych kursów, zdobywają zawodowy patent żeglarski stermotorzysty, uprawniający ich do samodzielnego prowadzenia statku o napędzie mechanicznym, a po około 100 godzinach zajęć na pływalni i wodach otwartych oraz spełnieniu wymogów, określonych w programach kursów Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, stopnie młodszego ratownika lub ratownika WOPR.
 
 
                               Robert Rodziewicz Kierownik ZSS/Hanna Grochowska
Foto Robert Rodziewicz ZSS
Powrót na górę strony