Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Data publikacji 08.09.2009

Zakończyła się kolejna edycja kursu specjalistycznego dla policjantów zwalczających przestępczość komputerową. Przez tydzień dwunastu funkcjonariuszy z jednostek terenowych pod okiem specjalistów kształciło się w zakresie uzyskiwania informacji z Internetu.

W ubiegłym tygodniu w CSP odbyła się kolejna edycja specjalistycznego kursu w zakresie zwalczania przestępczości internetowej. Dzięki temu, policjanci służby kryminalnej na co dzień zajmujących się tym problemem, mogli poszerzyć swoją wiedzę, jak również pod okiem naszych dydaktyków trenować umiejętność uzyskiwania informacji z Internetu, służących usprawnieniu prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa komputerowe. Program tego szkolenia zawierał podstawowe sposoby uzyskiwania danych w środowisku internetowym oraz ich zabezpieczania i badania pod kątem wyszukiwania danych. Takie szkolenie nie tylko uzupełnienia wiedzę policjantów, ale też wyposaża ich w specyficzne umiejętności zawodowe, niezbędne do żmudnej pracy w tym kierunku. Obejmuje ono istotne elementy jak: interpretowanie i stosowanie przepisów prawa, rozpoznawanie sprawców przestępstw komputerowych i sposobów ich popełniania, ale też stosowanie procedur postępowania Policji oraz dokumentowanie przestępstw komputerowych w tym zabezpieczanie dowodów ich popełnienia . W tej pracy niezbędna jest również umiejętność dobrej orientacji w budowie i rodzajach stanowisk komputerowych. Toteż program szkolenia uwzględniał i te elementy. Chociaż dokumentacja przestępstw komputerowych i ustalanie tożsamości osób ich popełniających to przede wszystkim samodzielna żmudna praca policyjnych specjalistów, niezbędna staje się współpraca Policji z podmiotami zewnętrznymi. I już przynosi ona wymierne korzyści w postaci rosnącej wykrywalności przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni. Zajęcia prowadzili pracownicy dydaktyczni z Zakładu Zastosowań Informatyki oraz Zakładu Służby Kryminalnej CSP. Ale nie tylko. Do ich prowadzenia zaproszeni zostali również specjaliści z Komendy Głównej Policji oraz pracownicy instytucji zewnętrznych wspomagających Policję w zwalczaniu przestępczości komputerowej. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznania doświadczeń fachowców-praktyków w dziedzinie Internetu i związanych z nim patologii. Do końca tego roku planowanych jest jeszcze pięć edycji takich kursów.

Rafał Lewandowski ZZI/Anna Galant
Foto Mariusz Mazewski ZTK