Tygrys na Okęciu czyli wyprawa naszych słuchaczy

Data publikacji 20.05.2009

Komisariat Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie to cel wyjazdu zorganizowanego przez nasz Zakład Służby Prewencyjnej dla słuchaczy kursu SZP-2. Tygrys, niedźwiedź polarny, wąż w butelce, służbowy sokół i wojskowy pies - wrażeń było co nie miara!

Tradycją Koła Przyjaciół Prewencji działającego w CSP stało się przedstawianie młodym policjantom jednostek specjalistycznych Policji, które różnią się nieco charakterem pracy od znanych policyjnych standardów. Stąd wizyty  w warszawskich komisariatach specjalistycznych jak Metro, Okęcie, czy Komisariacie Policji Wodnej. Takie wycieczki przedstawiają specyfikę pracy jednostki specjalistycznej i dodatkowe zadania, których z pewnością nie będą mogli spotkać w zwykłych jednostkach do których wróci większość słuchaczy po zakończeniu szkolenia podstawowego. Toteż wspólne wyprawy po zajęciach cieszą się sporym zainteresowaniem. Ostatnim czasie słuchacze kursu  SZP-2/09 pod okiem mł. asp. Elżbiety Parzych z Zakładu Służby Prewencyjnej wybrali się na szkolną wycieczkę. Dwudziestoosobowa grupa  słuchaczy wyjechała na warszawskie Okęcie, gdzie miała nie częstą okazję przyjrzenia się pracy Komisariatu Policji Portu Lotniczego. Młodzi Policjanci zostali przywitani przez samego Komendanta, podinsp. Krzysztofa Padewskiego, który opowiedział nie tylko o samej o pracy komisariatu, ale też o niezbędnym współdziałaniu służb zabezpieczających port lotniczy, a więc Policji, Straży Granicznej i Straży Ochrony Lotniska. Słuchacze osobiście przekonali się jak działa komora EntryScan, która służy do wykrywania nawet śladowych ilości materiałów wybuchowych, a  przy stanowisku kontrolnym, funkcjonariusze Straży Granicznej zaprezentowali działanie urządzenia „Heimann”. Służy ono do prześwietlania bagażu podręcznego pasażerów. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności wyszukiwania narkotyków przez specjalnie wyszkolonego psa. Ukryta w torebce opiekunki grupy próbka zapachu narkotyków nie uszła psiej uwadze. Psisko (ku uciesze podopiecznych ) dyskretnie wskazało podejrzanie pachnący „piterek”, zdając tym samym ten podchwytliwy test sprawności na szóstkę.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto słuchacze SZP-2/09