Obchody Święta Niepodległości w Legionowie - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Niepodległości w Legionowie

Data publikacji 12.11.2021

Niepodległa Polska odrodziła się w listopadzie 1918 roku. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. W Legionowie, podobnie jak w innych miastach kraju, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające te chwile. Uczestniczyła w nich delegacja CSP na czele z Zastępcą Komendanta Panią insp. Anną Gołąbek.

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów."

"Powstawanie II Rzeczypospolitej. Wybór dokumentów".

 

Tak było w 1918. Dziś, 103 lata później, pamiętamy tę euforię i radość naszych rodaków. Na terenie całej Polski odbywały się uroczystości upamiętniające ten dzień. Tak było również wczoraj 11 listopada, kiedy to mieszkańcy Legionowa tłumnie przybyli, aby uhonorować znaczenie tego święta w dziejach naszego kraju. Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Legionowie rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele garnizonowym, po czym nastąpił przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. W uroczystościach brała udział Pani insp. Anna Gołąbek-Zastępca Komendanta CSP oraz poczet sztandarowy naszej szkoły.

sk

fot.: Państwowa Straż Pożarna w Legionowie

  • Delegacja CSP podczas obchodów Święta Niepodległości w Legionowie
  • Delegacja CSP podczas obchodów Święta Niepodległości w Legionowie
  • Delegacja CSP podczas obchodów Święta Niepodległości w Legionowie