Wykładowcy CSP na Memoriale im. kpt. Dariusza Janickiego

Data publikacji 05.07.2021

W Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto-Park Ułęż” odbył się Memoriał im. kpt. Dariusza Janickiego, instruktora doskonalenia techniki jazdy związanego ze Służbą Ochrony Państwa. Do udziału w zawodach, które miały charakter rywalizacji sportowej w konkurencjach dotyczących techniki jazdy samochodem, znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zaproszeni zostali przedstawiciele szerokiego spektrum służb mundurowych, m.in. Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej, a także ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Reprezentację Policji pod kierownictwem podinsp. Agnieszki Sałkowskiej Naczelnika Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stanowili: mł. asp. Paweł Głębocki (Wydział Nadzoru i Profilaktyki BRD KGP), asp. Marcin Sulik (WRD KSP) oraz przedstawiciele Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – mł. asp. Łukasz Trzeciak, mł. asp. Marcin Gąsior i asp. szt. Adam Karolak.

Próby zręcznościowe, z którymi zmierzyli się zawodnicy, polegały na przejeździe po wytyczonym torze z umieszczonym na pokrywie silnika pojazdu talerzem, w którym znajdowała się piłeczka (tzw. próba Stewarta), pokonaniu trasy tyłem, na której wytyczono slalom, szykany oraz rondo, a także na jak najszybszym przejechaniu określonego toru na nawierzchni o zmiennej przyczepności.

Uczestnicy rywalizacji musieli także wykazać się umiejętnością opanowania nadsterowności w próbie z wykorzystaniem pojazdu Skid-Car z odciążoną tylną osią, a w części teoretycznej mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, techniki jazdy samochodem i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Zwycięzcami w klasyfikacji drużynowej zostali funkcjonariusze reprezentujący gospodarza – Służbę Ochrony Państwa, drugie miejsce zajęli żołnierze Żandarmerii Wojskowej, na miejscu trzecim natomiast uklasowała się reprezentacja Policji.

Uczestnicy i obserwatorzy zawodów zgodnie podkreślali wysoki poziom zaprezentowany przez zawodników, ale także organizatora, który stworzył pozytywną atmosferę, sprzyjającą wymianie doświadczeń przedstawicieli różnych służb.

mł. asp. Łukasz Trzeciak

• Wykładowcy CSP na Memoriale im. kpt. Dariusza Janickiego