Goście z Niemiec w CSP

Data publikacji 10.06.2021

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie gościliśmy delegację Policji niemieckiej. Było to podsumowanie dotychczasowej współpracy w ramach projektu mantarailingowego oraz omówienie istotnych kwestii związanych z końcowym etapem jego realizacji.

Od kwietnia 2018 r. Zakład Kynologii Policyjnej rozpoczął tresurę psów tropiących wg założeń mantrailingu na bazie doświadczeń Policji niemieckiej - I Oddziału Prewencji Policji w Dreźnie. Filozofia tego szkolenia opiera się na wykorzystaniu naturalnych zdolności psa, polegających na pracy tzw. „górnym wiatrem”. Psy tropiące szkolone tradycyjnymi metodami pracują na tzw. świeżych śladach (wg założeń maksymalnie kilkunastogodzinnych). Psy szkolone wg założeń mantrailingu są w stanie wypracować, przy uwzględnieniu sprzyjających warunków terenowych i atmosferycznych, ślad pozostawiony przez człowieka powyżej kilkunastu dni wstecz. Najstarszy, udokumentowany ślad został wypracowany przez psy podczas rekonstrukcji zdarzenia o wieku 4 miesięcy i 21 dni. W ZKP tresurę rozpoczęło sześć psów – trzy rasy bloodhund oraz trzy rasy posokowiec bawarski.

Goście z Niemiec Pan Jens Noack – Kierownik Szkoły Psów Służbowych w Naustadt wraz z dwoma współpracownikami podczas wizyty spotkali się z Komendantem CSP insp. Anną Rosół oraz zastępcami. insp. Anną Gołąbek i insp. Marcinem Szyndlerem. Kierownictwu CSP towarzyszyli:  mł. insp. Marek Hańczuk - Kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej oraz asp. sztab. Rafała Tarnika – młodszy wykładowca ZKP.

Podczas spotkania omówiono aktualny stan szkolenia polskich psów służbowych, dalszy przebieg projektu, przebieg egzaminu końcowego, jak również termin uroczystego zakończenia przedsięwzięcia.

Renata Cedro

fot.: Dariusz Rajski