Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Webinarium z zakresu techniki kryminalistycznej

Data publikacji 16.12.2020

W dniach 14 i 15 grudnia br. podkom. Jolanta Zawałeń i st. asp. Jarosław Michalski wykładowcy Zespołu Techniki Kryminalistycznej Zakładu Szkoleń Specjalnych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, przeprowadzili webinarium szkoleniowe zorganizowane przez nadkom. Marka Dzierzęgę starszego doradcę do spraw policyjnych Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie. Tematem przewodnim szkolenia były wypadki w porze nocnej pojazdów jednośladowych. Nad właściwym przebiegiem webinarium pod kątem techniczno - informatycznym czuwał nadkom. Rafał Lewandowski.

W szkoleniu uczestniczyli policjanci wydziału zabezpieczenia kryminalistycznego Komendy Głównej Policji Ukrainy, kierownicy komórek techniki kryminalistycznej na szczeblu wojewódzkim. Wykładowcy Lwowskiego Uniwersytetu MSW i policjanci wydziałów dochodzeniowo – śledczych z regionu Lwowa i Mariupola.

W pierwszy dzień szkolenia podkomisarz Jolanta Zawałeń poruszyła problemy związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku drogowego do chwili oględzin, omówiona została również metodyka postepowania na miejscu zdarzenia, ujawnianie i analiza śladów specyficznych dla zdarzeń z motocyklami, obrażenia ciała uczestników, aspekty procesowe i techniczne śladów i przedmiotów z miejsc zdarzeń, w tym również fotografia kryminalistyczna w porze nocnej.

Przedstawione zostały urządzenia i programy komputerowe wykorzystywane dla potrzeb obsługi zdarzeń drogowych a mianowicie eSURV - system mapowania 3D oraz programy PLAN, PHOTORECT i V- SIM.

Podsumowaniem pierwszego dnia webinarium, była rekonstrukcja śmiertelnego wypadku drogowego motocyklisty w porze nocnej, połączona z analizą czasowo – przestrzenną dzięki której uczestnicy mogli wprost przekonać się  jak przekłada się jakość ujawniania i prawidłowe zabezpieczanie śladów kryminalistycznych z miejsca zdarzenia, na możliwości rekonstrukcyjne.

W drugim dniu szkolenia prowadzonym przez aspiranta Jarosława Michalskiego odbiorcy webinarium, zapoznani zostali z elementami tanatologii, specyfiką oględzin zwłok na miejscu ich znalezienia, mianownictwem oględzinowy oraz fotografią sygnalityczną i wypadkową. Poruszono również obszernie problemy oględzin zwłok w porze nocnej oraz udział biegłych z zakresu medycyny sądowej podczas wykonywania przedmiotowych oględzin.

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, uniemożliwiających przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych na miejscu symulowanego wypadku z udziałem jednośladu, audytorium wykazało się dużą aktywnością a ilość pytań i poruszonych problemów z praktyki wypadkowej, potwierdziła, że zapotrzebowanie na tak specjalistyczne szkolenia, zawsze pozostaje szerokie.

podkom. Jolanta Zawałeń

Powrót na górę strony