Finał XI Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2008

Data publikacji 05.09.2008

Kynologiczne Mistrzostwa Policji Sułkowice 2008r dobiegły końca. Mistrzami w poszczególnych kategoriach zostali: sierż.szt. Sławomir Woszczenko z KWP Białymstoku z psem patrolowo-tropiącym Agot, sierż.szt. Tomasz Kaszkowiak z KWP Poznań z psem Zanter w kategorii psów do wyszukiwania zapachów narkotyków i sierż.szt. Grzegorz Hałaciński z psem Wadyl z KWP Katowice – kategoria psów do wyszukiwania materiałów wybuchowych.. Tytuł mistrzowskiej drużyny zdobyli policjanci z KWP w Poznaniu.

Przez cały tydzień przewodnicy psów służbowych rywalizowali o mistrzowski tytuł najlepszego policyjnego kynologa 2008 roku. Ich zmagania obserwowali zarówno koledzy z drużyn jak i też koordynatorzy ds. kynologii policyjnej komend wojewódzkich. Nie brakło też zainteresowania ze strony mediów, które miały rzadką okazję fotografowania policyjnych psów, zwłaszcza tych ras, które nie często spotykamy w Policji. A były to przecież najlepsze spośród ok. 1,5 tysiąca psów pracujących w polskiej policji.

W Mistrzostwach uczestniczyło 17 drużyn, z psami patrolowo tropiącymi, oraz do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. Podzieleni na grupy zawodnicy wzięli udział w 3 (patrolowo-tropiące) lub 4 (narkotykowe, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych) konkurencjach. Policjantów obowiązywało również wykazanie się umiejętnościami strzeleckimi. Suma punktów pozwoliła na ustalenie laureatów – tegorocznych Mistrzów Kynologii Policyjnej.

Psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych:
1. sierż.szt. Grzegorz Hałaciński z psem Wadyl KWP Katowice.
2. asp.szt. Robert Lewandowski z psem Wado KSP
3. st.sierż. Jarosław Hirsz z psem Triumf KWP Gdańsk

Psów do wyszukiwania zapachów narkotyków:
1. sierż.szt. Tomasz Kaszkowiak z psem Zanter KWP Poznań
2. mł.asp. Wiesław Baczyński z psem Zabój KWP Białystok
3. asp.szt. Maciej Markiewicz z psem Tenzor KWP Katowice

Psów patrolowo-tropiących:
1. sierż.szt. Sławomir Woszczenko z psem Agot KWP Białystok
2. asp. Artur Niewiadomski z psem Okłod KWP Wrocław
3. sierż.szt. Arkadiusz Kaźmierczak z psem Talwa KWP Radom

Drużynowo zwyciężyły ekipy:
1.    KWP Poznań