88 rocznica Bitwy Warszawskiej - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

88 rocznica Bitwy Warszawskiej

Data publikacji 14.08.2008

W ostatni czwartek, 14 sierpnia br., poczet sztandarowy Centrum Szkolenia Policji wziął udział w Apelu Poległych przy pomniku Żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej (zobacz relację video).

Choć oficjalny serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej nie poświęca wiele uwagi wydarzeniom, w których wzięli udział żołnierze 1 Batalionu 28 pułku Strzelców Kaniowskich pod dowództwem kpt. Stefana Pogonowskiego, to wśród mieszkańców okolic Radzymina wciąż żywa jest pamięć o tym, co nazywają jednym z „cudów nad Wisłą”.

Dokładnie 88 lat temu kpt. Pogonowski przedwcześnie, z własnej inicjatywy, zaatakował zaplecze wojsk rosyjskich stojących w Mostkach Wólczańskich i – wykorzystując element zaskoczenia – zdobył Wólkę Radzymińską, gdzie stacjonował wówczas sztab 27 dywizji rosyjskiej. Jak się później okazało, był to jeden z najsłabszych punktów przeciwnika, którego żołnierza wycofali się w popłochu, zostawiając kilkuset zabitych i niemal cały sprzęt. Był to z pewnością jeden z punktów zwrotnych bitwy.

Podczas uroczystości rocznicowych pod pomnikiem Żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele rodziny kpt. Stefana Pogonowskiego, władz samorządowych Radzymina, Legionowa, Ząbek i Jabłonnej, a także przedstawiciele służb mundurowych. Centrum Szkolenia Policji reprezentowała kom. Iwona Klonowska-Senderska w asyście pocztu sztandarowego szkoły.

tekst, zdjęcia i video:
Piotr Maciejczak, ZKS

Ładowanie odtwarzacza...