MIĘDZYKULTUROWE SPOTKANIA MŁODYCH POLICJANTÓW NIEMIEC, FRANCJI I POLSKI

Data publikacji 07.07.2020

Trzydziesta rocznica powstania Centrum Szkolenia Policji w Legionowie skłania do podsumowań, także w obszarze pozaoperacyjnej współpracy międzynarodowej. Wśród różnorodnych przedsięwzięć międzynarodowych, realizowanych przez naszą jednostkę na przestrzeni ostatnich trzech dekad, na szczególną uwagę zasługuje projekt pod nazwą Międzykulturowe Spotkania Młodych Policjantów Niemiec, Francji i Polski.

Projekt jest implementowany od roku 2005 a jego główny cel to zapoznanie młodych policjantów z funkcjonowaniem, organizacją i systemem szkolenia Policji krajów partnerskich. W realizację projektu zaangażowana jest Szkoła Policji w Nimes (Francja), Wyższa Szkoła Zawodowa dla Pracowników Administracji Publicznej, Policji oraz Wymiaru Sprawiedliwości w Güstrow (Niemcy) oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Przeprowadzenie projektu nie byłoby możliwe bez wsparcia instytucji partnerskich takich jak Stowarzyszenie Leo Lagrange z Francji, Fundacja Arbeit und Leben z Niemiec oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie IPA CSP Legionowo. W ramach corocznie odbywających się tygodniowych seminariów tematycznych, organizowanych w poszczególnych krajach partnerskich, młodzi funkcjonariusze uczestniczą w licznych zajęciach praktycznych związanych z przebiegiem służby, a także doskonalą umiejętności językowe oraz poznają kulturę i tradycję innych państw. Ponadto udział w projekcie jest doskonałą okazją do propagowania dobrego wizerunku polskiej Policji na arenie międzynarodowej.

Na szczególną uwagę zasługują seminaria organizowane w ostatnich latach przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W roku 2013 oprócz gości zagranicznych z Niemiec i Francji w seminarium głównym udział wzięło sześciu funkcjonariuszy z garnizonu mazowieckiego jak również dwóch opiekunów z CSP. Polscy i zagraniczni uczestnicy spotkania zapoznali się z funkcjonowaniem wybranych jednostek Policji, w tym Komisariatu Rzecznego Policji, Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, Oddziału Prewencji Policji w Piasecznie i Lotnictwa Policji (Warszawa-Bemowo). Złożyli również wizytę w Sejmie RP. W roku 2016 ponownie gościliśmy młodych policjantów z zaprzyjaźnionych zagranicznych jednostek szkoleniowych Policji. Program spotkania obejmował, między innymi, prezentację Centrum Szkolenia Policji a także Stołecznego Stanowiska Kierowania w Komendzie Stołecznej Policji. Goście złożyli również wizytę w Zarządzie Lotnictwa Policji, Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz Oddziałach Prewencji Policji w Piasecznie. W ramach modułu kulturowego młodych policjantów zapoznano z najpiękniejszymi miejscami naszej stolicy.

Ze względu na swój wyjątkowy charakter oraz korzyści wynikające z nabywania przez młodych funkcjonariuszy wiedzy dotyczącej organizacji i zadań realizowanych przez Policje poszczególnych państw partnerskich, projekt jest kontynuowany do chwili obecnej, od roku 2018 w ścisłej współpracy z Komendą Stołeczną Policji.

Renata Cedro

fot.: archiwum CSP