Data publikacji 21.10.2019

Żyjemy w czasach, kiedy doniesienia medialne o zamachach terrorystycznych czy katastrofach komunikacyjnych z dużą ilością ofiar są niemal codziennością. Jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stają wtedy służby państwowe kraju w którym doszło do takiego zdarzenia, jest jak najszybsza i bezbłędnie przeprowadzona identyfikacja ciał ofiar.

Międzynarodowe standardy w tym zakresie, stworzone przez INTERPOL, obowiązują już od wielu lat, zaś działania tego rodzaju są prowadzone w ramach zespołów DVI (Disaster Victims Identification). W bieżącym roku również w naszym kraju na szczeblu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji zapadły decyzje o utworzeniu zespołów DVI. Wiąże się to z ogromem prac obejmujących przepisy, struktury, wyposażenie techniczne i wyszkolenie nieetatowych członków takich zespołów.

Jednym z istotnych przedsięwzięć w tym zakresie stało się pierwsze przeprowadzone w Polsce szkolenie podstawowe, zorganizowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Prowadzącymi byli najbardziej doświadczeni przedstawiciele komórki odpowiadającej za tego rodzaju działania z centrali INTERPOLU w Lyonie. Jeden dzień szkolenia poświęcony był pracy zespołu DVI na miejscu zdarzenia (tzw. etap post mortem). Ćwiczenia zostały zrealizowane w oparciu o zaplecze logistyczne Centrum Szkolenia Policji, oraz przy wsparciu kadry Zakładu Szkoleń Specjalnych. Jednym z uczestników szkolenia był zastępca kierownika ww. komórki organizacyjnej, podinsp. Jarosław Piotrowski.

tekst: podinsp. Jarosław Piotrowski

foto: Mariusz Mazewski

• Praca grupy DVI w jednym z sektorów.
    Szkolenie z zakresu identyfikacji ofiar katastrof - DVI
  • Miejsce symulowanego ataku terrorystycznego.
    Szkolenie z zakresu identyfikacji ofiar katastrof - DVI
  • Przeczesywanie sektora w poszukiwaniu śladów i szczątków ludzkich.
    Szkolenie z zakresu identyfikacji ofiar katastrof - DVI
  • Praca grupy DVI w jednym z sektorów.
    Szkolenie z zakresu identyfikacji ofiar katastrof - DVI
  • Przykład jednego z druków używanych w trakcie pracy grupy DVI.
    Szkolenie z zakresu identyfikacji ofiar katastrof - DVI
  • Zabezpieczanie zwłok celem ich przeniesienia poza obszar sektora.