Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obrona przed niebezpiecznym narzędziem

Data publikacji 22.07.2019

Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oznaczonego symbolem SZP-1B/19 uczyli się taktyki i technik obrony przed niebezpiecznym narzędziem.

Podczas zajęć z taktyki i techniki interwencji słuchacze kursu podstawowego uczyli się sposobów obrony przed niebezpiecznym narzędziem typu: pałka, nóż, broń palna. Treści te wynikają z programu  szkolenia zawodowego podstawowego, a określa to szczegółowo JS04 JM10 – „Odpieranie ataków na policjanta”. Zakłada ona, że zanim młodzi funkcjonariusze przystąpią do pełnienia służby w jednostka terenowych, będą umieli radzić sobie w bardzo niebezpiecznych sytuacjach w trakcie interwencji, gdzie w grę będzie wchodził atak niebezpiecznym narzędziem.

Szkolenie z tego tematu rozpoczynamy od uświadomienia słuchaczom o skali zagrożenia jakie płynie z tego typu sytuacji dla ich życia i zdrowia. Następnie policjanci uczą się jak postępować taktycznie podczas takich interwencji, zwracając szczególną uwagę na zachowanie bezpiecznego dystansu, wydawanie odpowiednich poleceń w stosunku do osoby uzbrojonej w niebezpieczny przedmiot oraz prawidłowe i adekwatne zastosowanie środków przymusu bezpośredniego. W przypadku napastnika lub osoby, która nie chce podporządkować się wydawanym poleceniom, w celu niedopuszczenia do bezpośredniego ataku, priorytetem jest stosowanie środków przymusu bezpośredniego takich jak: pałka służbowa, broń palna, jak również ręczny miotacz gazu. Należy również pamiętać o możliwości wykorzystania aranżacji pomieszczenia.

Najbardziej trudną i złożoną obroną jest obrona z wykorzystaniem siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego, w przypadku gwałtownego i niespodziewanego ataku na krótkim dystansie (np. interwencja domowa). Na naukę umiejętności z tego zakresu słuchacze poświęcili w trakcie szkolenia dużą ilość czasu, z uwagi na pojawiające się w służbie realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Techniki te ćwiczyli z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych imitujących niebezpieczne przedmioty (pałka, nóż, broń palna), które podniosły realizm ćwiczeń.

Uwieńczeniem tego typu szkolenia są nabyte przez słuchaczy umiejętności i wiedza, które pozwolą im na sprawne stosowanie poszczególnych środków przymusu bezpośredniego, w celu rozwiązania trudnych i niebezpiecznych sytuacji, w sposób bezpieczny dla siebie, osób postronnych, jak również osoby, do której podjęto interwencję.

Reasumując, zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, co niewątpliwie jest  podyktowane wieloma udokumentowanymi przypadkami użycia niebezpiecznego narzędzia, w stosunku do funkcjonariuszy w trakcie przeprowadzanych interwencji.

Tekst: nadkom. Grzegorz Leśniak/ZIP

Zdjęcia: sierż. szt. Robert Karyś/SDDiP

  • Funkcjonariusz dokonuje sprawdzenia osoby
  • Wykonanie techniki (duże zewnętrzne podcięcie) sprowadzenia przeciwnika do pozycji leżącej
  • Obrona przed atakiem niebezpiecznym narzędziem w postaci noża
  • Policjant sprowadził do pozycji leżącej napastnika
  • Słuchaczka po sprowadzeniu napastnika do pozycji leżącej, chowa broń palną
  • Utrzymywanie bezpiecznego dystansu od napastnika
  • Pluton w trakcie zajęć
  • Skuteczne założenie kajdanek
  • Ustawiony na zbiórce pluton słuchaczy - instruktaż
  • Obezwładnienie przeciwnika
Powrót na górę strony